Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Alert podatkowy – transakcje łańcuchowe

e-petrol.pl
2021-06-09 / 09:52
Alert podatkowy – transakcje łańcuchowe

W ostatnim okresie eksperci z kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe obserwują intensywne działania organów podatkowych, w których dokonują one zmian kwalifikacji VAT w towarowych łańcuchach transakcyjnych. Dotyczy to dostaw towarów masowych, w tym paliw.

Eksperci podatkowi zauważają, że:

- podmiotom, które swoje transakcje łańcuchu rozpoznały jako WDT 0 proc. organy podatkowe przekwalifikowują transakcje na 23 proc. VAT,
- podmiotom, które swoje transakcje w łańcuchu rozpoznały jako 23 proc. VAT organy podatkowe przekwalifikowują na WDT (odmawiając odliczenia VAT u nabywcy towarów).

Z praktyki kancelarii – eksperta Sekcji Prawnej e-petrol.pl wynika, że organy podatkowe w trakcie takich działań w nieprawidłowy sposób stosują art. 22 ust. 2 i nast. Ustawy o VAT, który dotyczy tzw. transgranicznych transakcji łańcuchowych. 

Dotyczy to nieuprawnionego stosowania koncepcji „organizacji transakcji” zamiast organizacji transportu przy ocenie, która transakcja w łańcuchu powinna być transgraniczna (WDT) oraz stosowania powołanego przepisu Ustawy o VAT dotyczącego transakcji łańcuchowych do dostaw realizowanych w formie „przesunięć” (przeksięgowań) magazynowych, które - jeżeli dokonywane są w Polsce - powinny być opodatkowane 23 proc. na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 Ustawy o VAT.

Eksperci podatkowi zachęcają do kontaktu w sytuacjach, gdy w państwa działalności gospodarczej pojawiają się wątpliwości co do ułożenia własnych łańcuchów transakcyjnych lub w firmach wydarzyły się opisane powyżej działania organów podatkowych. Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe – partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl ma wiedzę i doświadczenie jak przeciwdziałać opisanym praktykom organów podatkowych.

Ostatnio zadane pytania
Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Partner sekcji
Instytut Nafty i Gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.