MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

E10 – od 1 stycznia 2024 na polskich stacjach paliw

Benzyna E10 zawiera do 10 proc. biokomponentu w postaci alkoholu etylowego produkowanego z biomasy np. z kukurydzy, trzciny cukrowej czy pszenicy. Jest to zatem paliwo o zmniejszonej ilości paliw kopalnych, co pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W artykule przeczytasz o własnościach etanolu, zaletach jego stosowania i ryzykach związanych z dystrybucją tego paliwa.

Od 2009 roku benzyna E10 jest stopniowo wprowadzana na terenie Europy i obecnie jest dostępna w Wielkiej Brytanii, Belgii, Bułgarii, Dani, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Łotwie, Litwie, Luksemburgu, Holandii, Rumunii i Słowacji.

W Polsce 1 stycznia 2024 najpopularniejsza benzyna 95-oktanowa E5 (z 5 proc. dodatkiem etanolu) zastąpiona zostanie bardziej ekologiczną odmianą E10. Benzyna E5 będzie oferowana jedynie w odmianie 98-oktanowej.

Etanol jest stosowany jako komponent paliw ze względu na swoje właściwości tj.: wysoką liczbę oktanową oraz obniżoną emisję szkodliwych składników spalin.

W procesie produkcji, mieszania i dystrybucji należy uwzględnić:
 • wpływ etanolu na prężność par, liczbę oktanową, destylację,
 • odpowiednią jakość benzyny bazowej,
 • tendencję etanolu do zwiększania zawartości wody rozpuszczonej w benzynie ze względu na jego higroskopijność

Prężność par wpływa na rozruch silnika, płynność jazdy i wielkość emisji spalin. Z punktu widzenia łatwości rozruchu silnika należałoby zasilać go paliwem lotnym o wysokiej prężności par, zwłaszcza w niskich temperaturach. Jednak stosowanie bardzo lotnych benzyn zwiększa zdolność paliwa do powstawania korków parowych. W efekcie przez układ zasilania podawana jest mieszanina składająca się z benzyny w postaci cieczy oraz jej pary z niedużą ilością powietrza. Wagowo ilość dopływającej benzyny szybko się zmniejsza, co zaburza proces spalania, silnik zaczyna dławić się i może się zatrzymać.

Początkowy zakres temperatury destylacji paliwa, do 70°C odpowiada za łatwość rozruchu zimnego silnika, nagrzewanie się silnika, emisję par i tworzenie się korków parowych.

Utworzenie w silniku prawidłowej mieszanki paliwowo-powietrznej wiąże się ze zdolnością benzyny do szybkiego odparowania w danej temperaturze.
Sezonowe sterowanie wartością prężności par benzyny oraz jej procentem odparowania do temperatury 70°C, jest niezbędne ze względu na warunki klimatyczne danego kraju.

Dla uniknięcia problemów eksploatacyjnych w pojazdach konieczne jest zapewnienie jakości benzyny bazowej z uwzględnieniem wpływu 10 proc. (V/V) dodatku etanolu na podwyższenie ilości cieczy odparowującej do 70°C oraz na znaczący wzrost prężności par.

Etanol ma charakter hydrofilowy i wykazuje silne powinowactwo do wody. Ma więc tendencję do wchłaniania wody, która może znajdować się w systemie dystrybucji, magazynowania i układach paliwowych pojazdów. Tendencja ta oznacza, że wymagane są dodatkowe środki ostrożności w systemie zaopatrzenia i dystrybucji, a następnie dobre praktyki utrzymywania czystości zbiorników oraz monitorowania ewentualnej obecności wody.

Prawie wszystkie nowe samochody mogą być tankowane E10

Paliwo E10 jest używane na całym świecie. Większość pojazdów z silnikami benzynowymi wyprodukowanych po roku 2000 jest kompatybilna z paliwem E10, więc może być bezpiecznie tankowana tym paliwem, a wszystkie nowoczesne pojazdy z silnikami benzynowymi zostały zoptymalizowane pod kątem jego wykorzystania.

Jeśli pojazd jest kompatybilny z benzyną E10, nie ma powodu, aby nie mieszać dwóch gatunków benzyny (E5 98 i E10 95). Całkowicie bezpieczne jest zmieszanie ich w tym samym zbiorniku lub uzupełnienie E5, jeśli E10 nie jest dostępny.

Większość pojazdów, które nie zostały uznane w Europie za kompatybilne z E10, to samochody klasyczne i stare, bardzo zanieczyszczające środowisko. Te pojazdy muszą być tankowane E5.


Zalety benzyny E10:

 • Benzyna E10 nie zmniejsza osiągów silnika.
 • Większe spalanie benzyny E10 dochodzi do max. 1,5 proc. przy zachowaniu spokojnego stylu jazdy
 • Paliwo E10 i E5 można mieszać w dowolnych proporcjach.
 • Benzyna E10 jest przyjaźniejsza dla środowiska –redukuje emisję CO2.
 • E10 redukuje produkcję tlenków azotu i cząstek stałych.

Wprowadzenie benzyny E10 stawia zatem największe wyzwania przed rafineriami, terminalami paliw oraz krajowym systemem dystrybucji paliw. Producenci paliw technologicznie są przygotowani do wprowadzenia E10. Przy zachowaniu dobrych praktyk w całym łańcuchu logistycznym nie przewiduje się problemów z zapewnieniem normatywnej jakości paliwa E10.

Konieczna jest szeroka kampania informacyjna dla kierowców w celu uniknięcia masowych awarii samochodów nieprzystosowanych do tankowania benzyną E10.

Opracowanie:

Marta Pyzik
Natural Resources Oil, Gas & Chemicals Commodities
OGC Division Manager

SGS Polska Sp. z o.o.
www.sgs.com

Zadaj pytanie w kategorii Jakość Paliw

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

 • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
 • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
 • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
 • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
 • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
 • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Więcej w kategorii

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.

Webinarium „Paliwa ciekłe 2024 – jakich zmian podatkowych i regulacyjnych należy się spodziewać?”

Webinarium „Paliwa ciekłe 2024 – jakich zmian podatkowych i regulacyjnych należy się spodziewać?”

Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe - partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl zaprasza do udziału w webinarium poświęconemu praktycznym skutkom zmian w przepisach podatkowych i regulacyjnych, które czekają od nowego roku przedsiębiorców z branży paliw ciekłych (oleje napędowe, benzyny silnikowe, gaz płynny LPG).

E10 – od 1 stycznia 2024 na polskich stacjach paliw

E10 – od 1 stycznia 2024 na polskich stacjach paliw

Benzyna E10 zawiera do 10 proc. biokomponentu w postaci alkoholu etylowego produkowanego z biomasy np. z kukurydzy, trzciny cukrowej czy pszenicy. Jest to zatem paliwo o zmniejszonej ilości paliw kopalnych, co pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W artykule przeczytasz o własnościach etanolu, zaletach jego stosowania i ryzykach związanych z dystrybucją tego paliwa.

 Trwają konsultacje podatkowe struktur JPK_V7M(3) i JPK_V7K(3)

Trwają konsultacje podatkowe struktur JPK_V7M(3) i JPK_V7K(3)

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach podatkowych dotyczących plików JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie.

Nowa technika znakowania paliw

Nowa technika znakowania paliw

Z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów wynika, że od 19 stycznia 2024 r. obowiązywać zacznie nowy znacznik dla olejów napędowych wykorzystywanego do celów opałowych, jednocześnie wycofany będzie stary. Wyjaśniono, że zmiana ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania.

Partner Sekcji Prawnej

SGS

Opracowania tematyczne

Faktury ustrukturyzowane

Faktury ustrukturyzowane

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotował bardzo dokładne opracowanie zmian do ustawy o VAT wynikających z ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 11 sierpnia 2023, poz. 1598).

Wdrożenie dyrektywy ECN+. Wybrane zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów

Wdrożenie dyrektywy ECN+. Wybrane zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów

Wdrożenie dyrektywy ECN+ (dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z dnia 11 grudnia 2018 r. mającej na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego, Dz. Urz. UE L 11 z 14.01.2019 r.), niesie za sobą

Stawki podatków paliwowych i opłat w 2023 r.

Stawki podatków paliwowych i opłat w 2023 r.

Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotowała zestawienie obowiązujących stawek VAT, akcyzy i opłaty paliwowej od 1 stycznia 2023 r.

Podatek od przerzuconych zysków

Podatek od przerzuconych zysków

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że za 2022 rok część podatników CIT będzie miało obowiązek zapłaty 19 proc. podatku od tzw. przerzuconych dochodów.

Mikrobiologia paliw – pobieranie próbek i badania laboratoryjne

Mikrobiologia paliw – pobieranie próbek i badania laboratoryjne

Światowe koszty związane z usuwaniem skutków skażeń mikrobiologicznych wynoszą rocznie >10 bilionów USD. W skład mikroflory stanowiącej zanieczyszczenie paliw wchodzą najczęściej grzyby pleśniowe, drożdże i bakterie tlenowe lub beztlenowe.

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Ceny benzyny na dystrybutorach w USA najniższe od 11 miesięcy

Według analityków ceny benzyny w USA są najniższe od stycznia, a do Bożego Narodzenia mogą spaść poniżej 3 dolarów za galon po raz pierwszy od 2021 roku, co powinno skłonić konsumentów w okresie świątecznych zakupów do większych wydatków.

G7 chce zaostrzyć walkę z podmiotami naruszającymi rosyjski pułap cen ropy

G7 chce zaostrzyć walkę z podmiotami naruszającymi rosyjski pułap cen ropy

Kraje G7 zamierzają podjąć coraz bardziej rygorystyczne środki wobec osób kupujących i transportujących ropę z Rosji po cenie przekraczającej ustalony pułap (60 USD).

Rosja zacieśnia współpracę w ramach OPEC+

Rosja zacieśnia współpracę w ramach OPEC+

Prezydent Rosji Władimir Putin i saudyjski książę koronny omawiali współpracę w ramach OPEC+, która będzie kontynuowana.

Produkcja OPEC – pierwszy spadek od lipca

Produkcja OPEC – pierwszy spadek od lipca

Jak wykazała analiza agencji Reutera, w listopadzie wydobycie ropy naftowej w OPEC obniżyło się i był to pierwszy miesięczny spadek od lipca.