Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

NCR – co ze sprawozdaniami za ubiegły rok?

NCR  – co ze sprawozdaniami za ubiegły rok?

Z upływem poprzedniego roku zakończył się pierwszy okres rozliczeniowy realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) i sprawozdanie w jego zakresie będzie trzeba złożyć do URE do końca marca. Istnieją jednak bardzo poważne wątpliwości co do tego, czy przepisy związane ze składaniem sprawozdań obowiązują już w bieżącym roku.

Zgodnie z zamierzeniami rządu, wymóg osiągnięcia odpowiedniej redukcji emisji CO2 miał występować również w kolejnych latach i przewidujący to projekt nowelizacji przepisów został przygotowany jeszcze w 2020 roku. Regulacje te nie zostały jednak przyjęte przez parlament przed 1 stycznia 2021 r. (obecnie są wciąż w komisji sejmowej – najbliższe posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 8 stycznia), wobec czego istnieją bardzo poważne wątpliwości co do tego, czy mogą one obowiązywać już w bieżącym roku. Przepisy nakładające na przedsiębiorców obowiązki podjęcia określonych działań nie mogą mieć mocy wstecznej – co miałoby miejsce, gdyby nowelizacja ustawy opublikowana w Dzienniku Ustaw np. w lutym miała dotyczyć całej działalności przedsiębiorcy w roku kalendarzowym, tj. już od 1 stycznia.

Z posiadanych przez Kancelarię Cabaj Kotala informacji wynika, że obecnie rozważane są dwa sposoby rozwiązania tego problemu:

• wprowadzenie nowych przepisów o NCR dopiero od 1 stycznia 2022 r. – z pozostawieniem „dziury” (braku obowiązku realizacji NCR) w całym 2021 roku;

• wprowadzenie w 2021 roku krótszych okresów rozliczeniowych NCR (np. kwartalnych) i wejście w życie nowych przepisów na początku jednego z nich (np. 1 kwietnia lub 1 lipca) – tak, by brak obowiązku realizacji NCR przez przedsiębiorców dotyczył okresu znacznie krótszego niż pełen rok kalendarzowy.

Prosimy śledzić na bieżąco na portalu e-pertrol.pl wszelkie nowe informacje i okoliczności związane z procedowaną nowelizacją przepisów NCR. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe, która jest partnerem Sekcji Prawnej e-petrol.pl, zachęca do kontaktu.
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.