Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Drastyczne zmiany w kierunakch chińskiego importu ropy

Chiński import rosyjskiej ropy naftowej spadł w kwietniu poniżej 2 mln baryłek dziennie (bpd), co stanowi obniżkę o 13 proc., podczas gdy import z Malezji, największego centrum przeładunkowego irańskiej ropy, wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Import ropy naftowej z Rosji, największego dostawcy Chin, spadł w kwietniu o 12,9 proc. w skali roku, do 1,96 mln baryłek dziennie, wynika z danych chińskich służb celnych w tonach przeliczonych na baryłki dziennie i opublikowanych przez agencję Reutera.

Sprzedaż rosyjska w Chinach w kwietniu również spadła w ujęciu miesięcznym o 5,8 proc. z 2,08 mln baryłek dziennie w marcu.

Agencja zauważyła, że w tym samym czasie chińskie dane celne nie wykazały importu ropy naftowej z Iranu, lecz wzrost o 96,9 proc. importu z Malezji, której wody są wykorzystywane do przeładunków statek-statek (STS) w celu ukrycia pochodzenia ropy naftowej.

Malezja stała się w kwietniu drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej do Chin, importując dziennie 1,93 mln baryłek chińskiej ropy. Na kolejnej pozycji była Arabia Saudyjska, w tym przypadku chiński import spadł o 12,8 proc. rok do roku do 1,35 mln baryłek dziennie.

Chiny przyspieszyły tempo importu ropy naftowej w marcu i kwietniu, jednak zwiększone zakupy tej wiosny niekoniecznie są oznaką ożywienia popytu na paliwo u największego importera ropy naftowej na świecie. Analitycy twierdzą, że bardziej prawdopodobne jest, iż chińskie rafinerie aktywnie gromadzą zapasy tańszej ropy naftowej, ponieważ istnieje duża niepewność co do ilości baryłek objętych sankcjami.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Awaria prądu w Czechach spowodowała w piątek wstrzymanie produkcji w należącym do Orlen Unipetrol zakładzie w Litvinowie.

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

W maju 2025 roku produkcja ropy naftowej w kanadyjskiej prowincji Alberta spadła do 3,61 mln baryłek dziennie, czyli najniższego poziomu od maja 2023 r. - podał Bloomberg.

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

Unia Europejska może całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) od 2028 roku – poinformował prezes francuskiego koncernu TotalEnergies, Patrick Pouyanné, w wywiadzie dla BFM Business.

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Według prognoz JP Morgan, w 2025 roku globalne wydatki na poszukiwania i produkcję ropy naftowej, po raz pierwszy od pięciu lat, mogą spaść o 1,1 proc., do poziomu 543 miliardów dolarów. Powodem są rosnąca niepewność gospodarcza, napięcia geopolityczne oraz ostrożniejsze podejście inwestorów w sektorze naftowym – informuje serwis