Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

Unia Europejska może całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) od 2028 roku – poinformował prezes francuskiego koncernu TotalEnergies, Patrick Pouyanné, w wywiadzie dla BFM Business.

Według szefa TotalEnergies, na dziś, a nawet w 2026 roku, rezygnacja z rosyjskiego LNG nie jest jeszcze możliwa, jednak od 2028 roku stanie się to realne zgodnie z planami energetycznymi Unii Europejskiej. Pouyanné podkreślił, że TotalEnergies intensywnie inwestuje w rozwój infrastruktury LNG w Katarze i Stanach Zjednoczonych, co w przyszłości pozwoli uniezależnić Europę od rosyjskich dostaw.

TotalEnergies jest największym eksporterem amerykańskiego LNG oraz czołowym importerem tego surowca do Unii Europejskiej.

Udział rosyjskiego gazu w całkowitym imporcie UE spadł z 40 proc. przed 2022 rokiem do 15 proc. w 2023 roku, jednak w 2024 roku ponownie wzrósł, osiągając niemal 19 proc.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Awaria prądu w Czechach spowodowała w piątek wstrzymanie produkcji w należącym do Orlen Unipetrol zakładzie w Litvinowie.

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

W maju 2025 roku produkcja ropy naftowej w kanadyjskiej prowincji Alberta spadła do 3,61 mln baryłek dziennie, czyli najniższego poziomu od maja 2023 r. - podał Bloomberg.

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Według prognoz JP Morgan, w 2025 roku globalne wydatki na poszukiwania i produkcję ropy naftowej, po raz pierwszy od pięciu lat, mogą spaść o 1,1 proc., do poziomu 543 miliardów dolarów. Powodem są rosnąca niepewność gospodarcza, napięcia geopolityczne oraz ostrożniejsze podejście inwestorów w sektorze naftowym – informuje serwis