Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

W maju 2025 roku produkcja ropy naftowej w kanadyjskiej prowincji Alberta spadła do 3,61 mln baryłek dziennie, czyli najniższego poziomu od maja 2023 r. - podał Bloomberg.

Największy spadek – aż o 384 tys. baryłek dziennie – odnotowano w wydobyciu ropy z piasków roponośnych, z których korzystają m.in. takie firmy jak Cenovus Energy, Canadian Natural Resources i MEG Energy. Produkcja w projektach górniczych osiągnęła najniższy poziom od ponad czterech lat, a MEG Energy odnotowało najniższe wydobycie od 2019 r. Głównymi przyczynami były rozległe pożary lasów, ale także planowe prace konserwacyjne w zakładach eksploatujących piaski roponośne.

Firmy były zmuszone ograniczyć produkcję głównie ze względu na zagrożenie pożarowe w rejonie Cold Lake, gdzie wstrzymano wydobycie o około 350 tys. b/d.

Spadek kanadyjskiej produkcji – przy jednoczesnym ograniczeniu wydobycia w Meksyku i zakazie importu ropy z Wenezueli – wpłynął na wzrost cen ciężkiej ropy na rynkach międzynarodowych. Kanada pozostaje największym dostawcą ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych i czwartym co do wielkości producentem na świecie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Awaria prądu w Czechach spowodowała w piątek wstrzymanie produkcji w należącym do Orlen Unipetrol zakładzie w Litvinowie.

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

Unia Europejska może całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) od 2028 roku – poinformował prezes francuskiego koncernu TotalEnergies, Patrick Pouyanné, w wywiadzie dla BFM Business.

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Według prognoz JP Morgan, w 2025 roku globalne wydatki na poszukiwania i produkcję ropy naftowej, po raz pierwszy od pięciu lat, mogą spaść o 1,1 proc., do poziomu 543 miliardów dolarów. Powodem są rosnąca niepewność gospodarcza, napięcia geopolityczne oraz ostrożniejsze podejście inwestorów w sektorze naftowym – informuje serwis