Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Rośnie import ropy do Chin

Import ropy naftowej do Chin w marcu gwałtownie wzrósł w porównaniu z poprzednimi dwoma miesiącami i był większy o prawie 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – podała w poniedziałek agencja Reutera. Wyjaśniono, że wpływ na to miał gwałtowny wzrost dostaw ropy irańskiej i odbicie dostaw ropy rosyjskiej.

Agencja podała, że według danych Generalnej Administracji Celnej import w marcu wyniósł 51,41 mln ton, co odpowiada 12,1 mln baryłek dziennie. Jest to najwięcej od sierpnia 2023 r.

Dostawy irańskiej ropy naftowej, które stanowią około 13 proc. łącznych zakupów ropy naftowej przez Chiny, gwałtownie wzrosły w marcu, ponieważ niezależni rafinerie i handlowcy zaopatrywali się w oczekiwaniu na dalsze ograniczenia dostaw podejmowane przez USA. Emma Li, analityczka z firmy Vortexa, powiedziała, że chiński import ropy drogą morską wzrósł do 10,6 mln baryłek dziennie, co jest najwyższym wynikiem od października 2023 r., głównie za sprawą rekordowych dostaw irańskiej ropy do regionu Szantung.

Agencja Reutera, powołując się na dane celne podała, że w marcu eksport rafinowanych produktów naftowych, obejmujących olej napędowy, benzynę, paliwo lotnicze i paliwo żeglugowe, wyniósł 5,24 mln ton, co stanowi spadek w porównaniu z 6,02 mln ton w marcu 2024 r. Eksport w pierwszym kwartale wyniósł łącznie 12,46 mln ton metrycznych, co stanowi spadek o 16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeśli chodzi o cały pierwszy kwartał, to dane pokazują, iż import ropy naftowej wyniósł 135,25 mln ton, czyli 10,97 mln baryłek dziennie, co stanowi spadek o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe