Nowy index Propan-Butan

Indyjska spółka zwiększyła zakupy rosyjskiej ropy

Według uzyskanych ze źródeł branżowych danych dotyczących śledzenia statków, indyjska firma Reliance Industries, operator największego na świecie kompleksu rafineryjnego, importowała w marcu około 533 tys. baryłek rosyjskiej ropy dziennie, co oznacza wzrost o 17,3 proc. w porównaniu z lutym.

Całkowity miesięczny import Reliance spadł o około 19 proc. do 1,1 mln bbl/d, jak wynika z danych, tuż przed konserwacją jednostek w jednej z rafinerii.
Z danych wynika, że w marcu ropa rosyjska stanowiła około 48,5 proc. całkowitego importu ropy naftowej przez Reliance. Dodatkowo państwowa firma naftowa Rosnieft zawarła umowę na dostawę prawie 500 tys. bbl/d do Reliance, co jest największą umową energetyczną w historii obu krajów.

Agencja Reutera podała, że udział ropy z krajów OPEC w całościowym imporcie Indii spadł do rekordowo niskiego poziomu w roku fiskalnym 2024-2025, gdyż rafinerie nadal chłonęły tańszą ropę z Rosji, która jest głównym dostawcą ropy dla kraju już trzeci rok z rzędu.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe