Nowy index Propan-Butan

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Według danych złożonych na szanghajskiej giełdzie papierów wartościowych w oparciu o chińskie standardy księgowe, dochód netto Sinopec, formalnie znanego pod nazwą China Petroleum & Chemical Corp., w okresie od stycznia do marca wyniósł 13,26 mld juanów (1,82 mld USD).

Agencja Reutera podała, że zużycie benzyny w Chinach jest najbardziej narażone na konkurencję ze strony elektryfikacji, podczas gdy popyt na olej napędowy jest ograniczony przez wciąż zmagającą się z problemami gospodarkę Chin.

Sinopec, największa na świecie grupa rafineryjna pod względem zdolności produkcyjnych, poinformowała, że popyt Chin na paliwa rafinowane spadł w ciągu pierwszych trzech miesięcy o 4 proc. w ujęciu rok do roku. Przerób ropy naftowej spadł w tym okresie o 1,8 proc. do 62,13 mln ton, czyli 5,04 mln baryłek dziennie.

Łączna sprzedaż rafinowanych paliw spadła o 7,1 proc. do 55,59 mln ton, w tym sprzedaż krajowa wyniosła 43,2 mln ton, co stanowi spadek o 5,3 proc. w skali roku.

Dział chemiczny odnotował kwartalną stratę w wysokości 1,32 mld juanów, ponieważ firma zmagała się z „trudnymi warunkami rynkowymi charakteryzującymi się stale niskimi marżami”.

Produkcja ropy naftowej spadła w skali roku o 1,2 proc. do 69,53 mln baryłek, czyli ok. 773 tys. baryłek dziennie. Wydatki kapitałowe, wynoszące 18,25 mld juanów, były niższe od 20,5 mld juanów rok wcześniej. Z całości 70 proc. przeznaczono na dział upstream w celu rozwijania projektów naftowych, takich jak Jiyang we wschodnich Chinach i Tahe na północnym zachodzie, a także projekt gazu łupkowego Fuling w południowo-zachodnich Chinach.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe