Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Traderzy widzą długą drogę powrotną dla rosyjskich surowców

Znoszenie sankcji nałożonych na rosyjski przemysł energetyczny może potrwać dłużej, niż oczekiwano, twierdzą szefowie największych światowych domów handlowych.

Powrót rosyjskiej ropy i gazu na rynki poza Azją będzie stopniowy i ograniczony, co budzi wątpliwości dotyczące przyszłości globalnego handlu surowcami energetycznymi.

Jak podała agencja Reutera, na szczycie FT Commodities Global Summit w Szwajcarii liderzy firm Vitol, Mercuria, Trafigura i Gunvor – niegdyś dominujących na rynku rosyjskiej ropy – wyrazili ostrożność w kwestii wznowienia handlu surowcami z Rosji. Mimo to, nikt z nich nie wykluczył takiej możliwości, co sugeruje zmianę podejścia po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowej polityki wobec Rosji i Ukrainy.

Russell Hardy, dyrektor generalny Vitol, przewiduje, że łagodzenie restrykcji w Europie zajmie co najmniej rok lub dwa. Menedżer uważa, że prawdopodobnie zobaczymy pewne zmiany w przepływie ropy przez rurociągi. Niektóre kraje mogą zdecydować się na import, inne nie. Z kolei Richard Holtum, dyrektor generalny Trafigury, wskazuje, że Stany Zjednoczone mogą jako pierwsze znieść ograniczenia, podczas gdy sankcje UE i Wielkiej Brytanii mogą pozostać w mocy dłużej.

Zdaniem Torbjorna Tornqvista, dyrektora generalnego Gunvor, Rosja może nie być zainteresowana powrotem do wcześniejszych umów z zachodnimi firmami, koncentrując się na rozwoju własnego systemu handlu surowcami.

Dyrektorzy uważają, że Rosja może priorytetowo traktować odzyskanie dostępu do zachodnich systemów bankowych i płatniczych, co ułatwiłoby handel podczas negocjacji w sprawie sankcji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe