Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Prezes BP pozytywnie paliwach kopalnych

Murray Auchincloss bronił decyzji firmy o zwiększeniu produkcji paliw kopalnych i wycofaniu się ze zobowiązań dotyczących energii odnawialnej.

Auchincloss jest pod coraz większą presją ze strony inwestorów BP, sfrustrowanych niską wyceną spółki. Dwa tygodnie temu dyrektorzy przedstawili plany „fundamentalnego resetu”, które obejmowały porzucenie ustalonych pięć lat temu wielu celów dotyczących zielonej energii.

W artykule w „Timesie” prezes BP stwierdził, że „rozplątanie” obietnic zostało dobrze przyjęte przez inwestorów. Dodał, że z przeprowadzonych przez niego rozmów nowy kierunek znajduje poparcie, a większość zadawanych pytań dotyczy tempa realizacji planów.

Zmiany w strategii BP mają zaowocować wzrostem produkcji ropy naftowej i gazu do 2,3–2,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie do 2030 r. Spowoduje to również zwiększeniem wydatków o około 20 procent do 10 mld USD (7,8 mld funtów) rocznie.

Zmiana ta oznacza znaczący zwrot o 180 stopni w stosunku do poprzedniego celu zakładającego redukcję wydobycia o około jedną czwartą, z 2019 r. do 2 mln baryłek dziennie.

Auchincloss w poniedziałek napisał, że optymizm BP w 2020 r. co do szybkiej transformacji energetycznej okazał się nieuzasadniony, a plany firmy z nim związane posunęły się za daleko i za szybko.

Akcje BP spadły o około 11 procent w ciągu ostatniego roku i wypadają gorzej w porównaniu do rywali Shell i ExxonMobil.

Na Auchinclossa, który w 2020 r. zastąpił Bernarda Looneya, wywierana jest ogromna presja. Znany udziałowiec Elliot Investment Management, nowojorski fundusz hedgingowy kierowany przez Paula Singera, posiada prawie pięcioprocentowy udział w BP i zdecydowanie naciska na firmę, by zaniechała projektów dotyczących energii odnawialnej.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe