Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Amerykanie mogą zwiększyć wydobycie nawet przy cenie ropy 50 USD

Producenci ropy łupkowej w Stanach mogą zwiększyć wydobycie nawet jeśli ceny ropy spadną do 50 USD za baryłkę, ponieważ sektor nadal wprowadza innowacje i zwiększa efektywność, powiedział sekretarz ds. energii USA Chris Wright w wywiadzie dla dziennika „The Financial Times”.

Według Wrighta, byłego szefa firmy Liberty Energy, zajmującej się wydobyciem ropy naftowej metodą szczelinowania, przemysł łupkowy może sprostać wyzwaniu niższej ceny ropy.

Sekretarz ds. energii wydaje się być znacznie bardziej optymistycznie nastawiony do odporności amerykańskiego sektora łupkowego niż wielu analityków, a nawet sami amerykańscy producenci ropy.

Amerykańskie firmy, zwłaszcza te notowane na giełdzie, już po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta w listopadzie dały sygnał, że nie będzie boomu na wiercenia w sektorze łupkowym, mimo złagodzenia przepisów przez nową administrację. Dziennik „The Financial Times” przypomniał, że prezydent Trump podpisał w pierwszym dniu urzędowania rozporządzenie wykonawcze mające na celu uwolnienie potencjału energetycznej Ameryki poprzez złagodzenie barier w wydobyciu i produkcji ropy naftowej i gazu oraz odwołanie szeregu rozporządzeń klimatycznych wydanych przez prezydenta Bidena.

Choć branża przyjęła z zadowoleniem zmianę podejścia mającą na celu pomoc USA w lepszym wykorzystaniu jej zasobów ropy naftowej i gazu, firmy nie spieszą się z kolejnymi działaniami mającymi na celu zwiększenie produkcji. Kluczowym powodem jest to, że natura biznesu łupkowego uległa zmianie, ponieważ producenci chcą zwrócić więcej pieniędzy akcjonariuszom, podczas gdy fala fuzji i przejęć doprowadziła do tego, że więksi producenci stali się jeszcze więksi, wchłaniając konkurentów. Obecnie duże spółki publiczne nie są skłonne do inwestowania kapitału w nieustanne wiercenia, ale priorytetowo traktują zwroty dla inwestorów.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe