Nowy index Propan-Butan

Obawy dotyczące konkurencji cenowej na rynku paliw

Niemiecki urząd antymonopolowy poinformował, że bada wpływ usług informacyjnych o cenach świadczonych przez Argus Media i S&P Global na hurtowy rynek paliw. Wstępne dochodzenie wykazało obawy dotyczące cen i konkurencji.

Federalny Urząd Antymonopolowy bada możliwe problemy konkurencji na niemieckim rynku hurtowego handlu paliwami. Urząd chce odpowiedzieć na pytanie „czy doszło do istotnego i długotrwałego zakłócenia konkurencji na rynku hurtowego obrotu paliwami”.

Notowania cenowe są zazwyczaj powiązane z umowami hurtowych zakupów i mogą pośrednio wpływać na ceny detaliczne. Są one udostępniane przez agencje sporządzające raporty cenowe, takie jak S&P Global Commodity Insights (Platts) i Argus Media, na podstawie zgłoszonych transakcji.

Tego rodzaju usługi informacyjne są płatnymi ofertami skierowanymi do firm uczestniczących w rynku. Nie mają one nic wspólnego z powszechnie stosowanymi serwisami porównującymi ceny i aplikacjami mierzącymi ceny paliw na stacjach benzynowych. Urząd antymonopolowy uważa, że publikacja bardzo szczegółowych informacji rynkowych, takich jak te udostępniane przez serwisy informacji cenowej, generalnie zwiększa ryzyko zmowy, tj. milczącego porozumienia między uczestnikami rynku w sprawie poziomu cen wyższego od cen konkurencyjnych.

Istnieje również ryzyko, że poszczególni uczestnicy rynku mogą celowo manipulować notowaniami cen.

W lutym Federalny Urząd Antymonopolowy opublikował wyniki swojego sektorowego dochodzenia w sprawie rafinerii i hurtowników paliw. Dostarczyło ono dowodów na możliwe problemy strukturalne. Jednakże organy ochrony konkurencji nie znalazły żadnych dowodów na konkretne naruszenia prawa antymonopolowego. Urząd zaapelował więc o wprowadzenie surowszych regulacji.

Biuro poinformowało, że wykorzysta nowe uprawnienia uzyskane w 2023 r. do zbadania, czy na poszczególnych rynkach lub na całej linii doszło do znaczącego i długotrwałego zakłócenia konkurencji, a jeśli informacja ta się potwierdzi, zajmie się przyczynami tych zakłóceń.

Więcej w kategorii

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Motiva ponownie uruchamia jednostkę w rafinerii Port Arthur

Firma Motiva Enterprises w końcu uruchomiła ponownie jednostkę produkującą benzynę w swojej ogromnej rafinerii w Port Arthur w Teksasie. Wcześniej podjęto już kilka prób ponownego uruchomienia tej instalacji po remoncie, który przeprowadzono w ostatnich tygodniach.

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Kto kupi sieć stacji paliw Shella w RPA?

Koncern Shell całkowicie wycofuje się z działalności paliwowej w Republice Południowej Afryki. Sprzedał już swoją rafinerię, a teraz szuka nabywcy dla sieci stacji paliw.

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Rafineria w Kalifornii może zostać zamknięta

Valero Energy planuje wstrzymać, zrestrukturyzować lub zakończyć działalność rafineryjną w swojej rafinerii Benicia w Kalifornii do końca kwietnia 2026 r.

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Rosyjska ropa arktyczna popłynie do Chin w kwietniu, pomimo sankcji USA

Eksport rosyjskiej ropy arktycznej do Chin ma gwałtownie wzrosnąć w kwietniu po tym, jak sprzedawcy zaoferowali duże zniżki i dostawy nieautoryzowanymi tankowcami w odpowiedzi na embargo USA, podała agencja Reutera, powołując się na analityków Vortexa i rosyjskich traderów ropy.