Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Obawy dotyczące konkurencji cenowej na rynku paliw

Niemiecki urząd antymonopolowy poinformował, że bada wpływ usług informacyjnych o cenach świadczonych przez Argus Media i S&P Global na hurtowy rynek paliw. Wstępne dochodzenie wykazało obawy dotyczące cen i konkurencji.

Federalny Urząd Antymonopolowy bada możliwe problemy konkurencji na niemieckim rynku hurtowego handlu paliwami. Urząd chce odpowiedzieć na pytanie „czy doszło do istotnego i długotrwałego zakłócenia konkurencji na rynku hurtowego obrotu paliwami”.

Notowania cenowe są zazwyczaj powiązane z umowami hurtowych zakupów i mogą pośrednio wpływać na ceny detaliczne. Są one udostępniane przez agencje sporządzające raporty cenowe, takie jak S&P Global Commodity Insights (Platts) i Argus Media, na podstawie zgłoszonych transakcji.

Tego rodzaju usługi informacyjne są płatnymi ofertami skierowanymi do firm uczestniczących w rynku. Nie mają one nic wspólnego z powszechnie stosowanymi serwisami porównującymi ceny i aplikacjami mierzącymi ceny paliw na stacjach benzynowych. Urząd antymonopolowy uważa, że publikacja bardzo szczegółowych informacji rynkowych, takich jak te udostępniane przez serwisy informacji cenowej, generalnie zwiększa ryzyko zmowy, tj. milczącego porozumienia między uczestnikami rynku w sprawie poziomu cen wyższego od cen konkurencyjnych.

Istnieje również ryzyko, że poszczególni uczestnicy rynku mogą celowo manipulować notowaniami cen.

W lutym Federalny Urząd Antymonopolowy opublikował wyniki swojego sektorowego dochodzenia w sprawie rafinerii i hurtowników paliw. Dostarczyło ono dowodów na możliwe problemy strukturalne. Jednakże organy ochrony konkurencji nie znalazły żadnych dowodów na konkretne naruszenia prawa antymonopolowego. Urząd zaapelował więc o wprowadzenie surowszych regulacji.

Biuro poinformowało, że wykorzysta nowe uprawnienia uzyskane w 2023 r. do zbadania, czy na poszczególnych rynkach lub na całej linii doszło do znaczącego i długotrwałego zakłócenia konkurencji, a jeśli informacja ta się potwierdzi, zajmie się przyczynami tych zakłóceń.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe