Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Egipt uruchamia nową rundę przetargową na ropę i gaz

Egipt zaprasza międzynarodowe firmy do składania ofert na 13 bloków na morzu i lądzie w nowej rundzie licencyjnej, której celem jest zwiększenie krajowego wydobycia ropy naftowej i gazu.

Firmy są zapraszane do składania ofert na sześć nowych obszarów eksploracji i siedem niezagospodarowanych odkryć. Niezagospodarowane odkrycia znajdują się na Morzu Śródziemnym, podczas gdy sześć obszarów eksploracji obejmuje trzy morskie bloki eksploracyjne w Zatoce Sueskiej i trzy lądowe obszary eksploracji na Zachodniej Pustyni Egiptu.

Tak zwany program licencjonowania Open Blocks Licensing Program (OBLP) zostanie zamknięty 4 maja 2025 r.

Nowa runda przetargów na licencje jest częścią strategii tego północnoafrykańskiego kraju, mającej na celu przyciągnięcie większej liczby inwestycji do sektora wydobywczego i zwiększenie krajowej produkcji ropy naftowej i gazu.

Zagraniczne firmy niedawno wyraziły zainteresowanie i zwiększyły produkcję w Egipcie, którego wody Morza Śródziemnego stały się głównym celem eksploracji od drugiej dekady XXI wieku, kiedy włoska firma Eni odkryła ogromne pole gazowe Zohr u wybrzeży Egiptu. Według Eni jest to największe odkrycie gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym do tej pory.

W zeszłym miesiącu BP ogłosiło rozpoczęcie produkcji z drugiej fazy rozwoju złoża gazu Raven na morzu u wybrzeży Egiptu, co obejmuje podmorskie podłączenie dodatkowych odwiertów wypełniających Raven do istniejącej infrastruktury lądowej w ramach projektu West Nile Delta (WND). Oczekuje się, że nowe odwierty w drugiej fazie rozwoju wyprodukują około 220 miliardów stóp sześciennych gazu i 7 milionów baryłek kondensatu, twierdzi BP.

Firma inwestycyjna Carlyle Group planuje również dokonać znaczących inwestycji w egipski przemysł naftowy i gazowy, aby zwiększyć krajową produkcję i uczynić Egipt centrum energetycznym w basenie Morza Śródziemnego.

Więcej w kategorii

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Armatorzy z Grecji powracają na rosyjski rynek ropy Urals, gdyż ceny na nim spadają poniżej pułapu cenowego wynoszącego 60 USD za baryłkę. Dzięki temu mogą oni świadczyć usługi transportowe i ubezpieczeniowe, przestrzegając jednocześnie sankcji, podała agencja Reutera, powołując się na trzy źródła handlowe.

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje w obliczu spadających cen surowca oraz rosnących kosztów operacyjnych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe