Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Equinor omawia sprzedaż argentyńskich aktywów łupkowych

Norweski gigant energetyczny Equinor przeprowadził wstępne rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w argentyńskich operacjach łupkowych państwowej firmie naftowej YPF, swojemu partnerowi joint venture, podała Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło mające wiedzę na temat tego przedsięwzięcia.

Equinor, który wszedł na rynek Argentyny w pierwszej dekadzie tego wieku, posiada w tym południowoamerykańskim kraju zarówno udziały offshore, jak i onshore. Na lądzie norweski gigant naftowo-gazowy posiada udziały w jednej koncesji poszukiwawczej i jednym bloku produkcyjnym w bogatych formacjach łupkowych Vaca Muerta w prowincji Neuquen.

Według źródła Bloomberga, partnerem Equinora w spółce joint venture jest państwowa firma YPF, która ma prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży udziałów.

Jak powiedział Bloombergowi inny informator zbliżony do planów, norweska firma najwyraźniej zamierza pozbyć się udziałów w swoich spółkach łupkowych w Argentynie, ponieważ rozpoczęła już proces wyceny aktywów.

Equinor, podobnie jak inni europejscy giganci naftowi i gazowi, ponownie stawia na ropę i gaz oraz tnie inwestycje i cele w zakresie energii odnawialnej, ponieważ „dostosowuje ambicje do realiów” w celu zwiększenia przepływów pieniężnych i zysków dla akcjonariuszy.

Sprzedaż aktywów łupkowych w Argentynie może sugerować, że Equinor uznał działalność w Argentynie za nieistotną dla swojej strategii biznesowej.
Choć w Vaca Muerta wzrosło zainteresowanie największym argentyńskim złożem łupkowym, odkąd rok temu urząd objął liberalny i probiznesowy prezydent Javier Milei, to nowy rząd ogłosił również zakończenie państwowego finansowania rurociągów i innych projektów infrastrukturalnych. Firmy muszą więc polegać na prywatnych inwestycjach oraz nowych ulgach podatkowych i innych zachętach w nowym wolnorynkowym podejściu do gospodarki. Analitycy twierdzą, że chcieliby również zniesienia kontroli kapitału i walut obcych w kraju, zanim zaangażują miliardy dolarów w rozwój rurociągów z Vaca Muerta.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe