Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Rosyjska ropa utknęła na morzu

Rosyjski sektor naftowy mierzy się z poważnymi problemami – na tankowcach dryfujących u wybrzeży Sachalina zalega ponad 6,3 mln baryłek ropy, która nie znajduje nabywców. To efekt sankcji nałożonych przez USA oraz spadku popytu, zwłaszcza ze strony chińskich odbiorców.

Według danych agencji Bloomberg, w tygodniu kończącym się 9 lutego eksport rosyjskiej ropy drogą morską spadł o jedną czwartą, a jej transport stał się znacznie droższy. Stawki frachtowe wzrosły pięciokrotnie od momentu wprowadzenia restrykcji 10 stycznia, co dodatkowo utrudnia sprzedaż.

Jak podał serwis rp.pl, problem dotyka także projektu wydobywczego Sachalin-2. Część tankowców, które miały transportować ropę z platform wiertniczych, pozostaje nieużywana, a jedynie jednostka „Galaktika” kontynuuje dostawy, choć w zwolnionym tempie.

Sankcje oraz obawy przed ryzykiem finansowym powodują, że chińskie rafinerie wycofują się z zakupu rosyjskiej ropy, a Moskwa zmuszona jest oferować coraz większe zniżki, by znaleźć nowych klientów. W efekcie wartość eksportu surowca w ostatnim tygodniu spadła o 28 proc., osiągając najniższy poziom od końca 2022 roku.

Serwis rp.pl podał, że jeśli popyt nadal będzie malał, Rosja może stanąć przed koniecznością ograniczenia wydobycia, co uderzy w budżet państwa uzależniony od dochodów z ropy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw