Shell Franczyza

Nie wszystkie rafinerie ograniczają przerób

Rafineria Saudi Aramco w Port Arthur w Teksasie bez rozgłosu zwiększyła swoje moce przerobowe i przerabia obecnie rekordowe 654 tys. baryłek dziennie — co oficjalnie czyni ją największą w Stanach Zjednoczonych, przed Beaumont Exxon i Galveston Bay Marathon.

Podczas gdy niektóre amerykańskie rafinerie ograniczają działalność, Motiva Enterprises z Arabii Saudyjskiej właśnie wykonała potężny ruch. Rafineria należąca do Saudi Aramco dokonała zwiększenia przerobu bez efektownego projektu wartego miliardy USD – realizując sprawdzone metody optymalizacji i usuwając wąskie gardła w systemie, aby zwiększyć produkcję. Zostało to zrobione w czasie, gdy mniejsze, mniej wydajne rafinerie się zamykają.

W odróżnieniu od mniejszych rafinerii, Port Arthur stawia na rozwój, udowadniając, że w procesie rafinacji wielkość ma ogromne znaczenie. Zdaniem analityków ekspansja Motiva wpisuje się w większą zmianę w branży, w której megarafinerie stają się jeszcze większe, podczas gdy mniejsze zakłady albo zamykają się, albo przechodzą na biopaliwa.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw