Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Wkrótce decyzja w sprawie zakazu dla silników spalinowych w UE

Komisja Europejska rozważa złagodzenie restrykcji dotyczących zakazu sprzedaży nowych silników spalinowych, który ma wejść w życie w 2035 roku.

Celem jest wsparcie europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, który zmaga się z rosnącymi wymaganiami redukcji emisji CO2. W „Rzeczpospolitej” czytamy, że w najbliższych tygodniach temat ten będzie omawiany w Brukseli.

Obowiązujące regulacje zakładają, że średnia emisja CO2 dla floty pojazdów nie może przekroczyć 93 g/km. Oznacza to konieczność intensyfikacji sprzedaży samochodów elektrycznych. Jednak producenci alarmują, że tempo wprowadzania elektryfikacji może okazać się niewystarczające, co grozi wysokimi karami finansowymi. Według szacunków branża motoryzacyjna mogłaby ponieść straty rzędu nawet pięciu miliardów euro. W związku z tym Komisja Europejska prowadzi dialog z przedstawicielami sektora, analizując możliwości czasowego zawieszenia kar oraz wprowadzenia bardziej elastycznych regulacji.

Jak podał dziennik, jednym z rozważanych rozwiązań jest większa akceptacja paliw neutralnych pod względem emisji CO2, co mogłoby pozwolić na dalszą sprzedaż pojazdów spalinowych po 2035 roku. Mówi się także o złagodzeniu zasad dla hybryd typu plug-in, których popularność rośnie dzięki coraz większemu zasięgowi na napędzie elektrycznym.

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw