Shell Franczyza

Cena rosyjskiej ropy Urals spada poniżej 60 USD

Według agencji Argus Media w ostatnich dniach cena flagowej rosyjskiej ropy naftowej Urals spadła poniżej 60 USD za baryłkę. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od grudnia 2024 r.

Jednocześnie pojawiła się ogromna różnica pomiędzy cenami eksportowymi w portach bałtyckich i azjatyckich.

Możliwe, że spadek cen głównego gatunku eksportowej ropy rosyjskiej jest spowodowany styczniowymi sankcjami Departamentu Skarbu USA. Nabywcy, w tym najwięksi klienci Rosji – Chiny i Indie – obawiają się sankcji wtórnych i czekają, aż rosyjskie firmy naftowe znajdą sposób na obejście sankcji. Tymczasem rafinerie w Chinach i Indiach poszukują dostaw ropy naftowej od innych sprzedawców, głównie z Bliskiego Wschodu.

Zatem z jednej strony obniżenie ceny poniżej „pułapu” eliminuje ryzyko sankcji dla tych firm naftowych, przewoźników i ubezpieczycieli, które nie znajdują się bezpośrednio na liście Departamentu Skarbu USA. Z drugiej strony spadek cen oznacza spadek dochodów Federacji Rosyjskiej ze sprzedaży ropy naftowej i gazu.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw