Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Odłożone cła na handel z Meksykiem i Kanadą

Stany Zjednoczone zawiesiły na miesiąc cła na import z Meksyku i Kanady. Stronom udało się osiągnąć porozumienie w kwestii ochrony przed przemytem. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało natomiast we wtorek o nałożeniu ceł odwetowych na USA obejmujących import surowców energetycznych ze Stanów Zjednoczonych.

Nowe stawki miały pierwotnie wejść w życie we wtorek 4 lutego, ale na dzień przed wejściem w życie amerykańskich ceł, Donald Trump ogłosił, że po rozmowie z prezydent Meksyku Claudią Sheinbaum uzgodniono, że Meksyk wyśle na granicę z USA 10 tys. swoich żołnierzy, których zadaniem będzie „powstrzymanie napływu fentanylu i nielegalnych imigrantów” do Stanów Zjednoczonych. W ramach porozumienia zapowiadane wcześniej 25-proc. cła na towary z Meksyku zostaną zawieszone na miesiąc, podczas którego rozpoczną się negocjacje z udziałem sekretarza stanu Marco Rubio oraz szefów resortów finansów i handlu - Scotta Bessenta i Howarda Lutnicka.

We wtorek rano napłynęły też informacje, że Donald Trump i kanadyjski premier Justin Trudeau osiągnęli porozumienie, a zapowiadane przez prezydenta USA 25-proc. cła na towary z Kanady wstrzymano na 30 dni. Warunkiem ich czasowego zawieszenia jest zapewnienie lepszej ochrony przed przemytem. W tym czasie USA mają sprawdzić czy możliwe będzie zawarcie ostatecznego porozumienia gospodarczego z Kanadą.

W przypadku nałożonych ceł na Chiny porozumienia nie ma, co więcej chińskie ministerstwo finansów poinformowało we wtorek o nałożeniu 15-procentowych ceł odwetowych na import węgla i skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych, a także ropy naftowej i maszyn rolniczych.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe