Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

NIS rozważa wyjście z Bułgarii i Rumunii

Serbska grupa naftowo-gazowa NIS kontrolowana przez rosyjski Gazprom ogłosiła, że rozważa wycofanie się z Bułgarii i Rumunii ze względu na wyzwania, z jakimi boryka się w swojej działalności na tych rynkach.

W Bułgarii NIS ma trudności w operacjach downstream, a w Rumunii dodatkowo problemy są w segmencie upstream. Oprócz potencjalnego wyjścia, NIS bada również sposoby zwiększenia efektywności operacyjnej i identyfikacji nowych możliwości biznesowych, aby sprostać wyzwaniom lokalnego rynku.

W Bułgarii NIS prowadzi sieć 23 stacji benzynowych pod marką Gazprom. W 2024 r. jego udział w rynku bułgarskim w całym rynku paliw silnikowych wyniósł 2,3 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wyniósł 2,2 proc.

W Rumunii NIS ma 19 stacji benzynowych pod marką Gazprom i zajmuje się również poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. W 2024 r. udział spółki w rynku rumuńskim w całym rynku paliw silnikowych wynosił 0,4 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wynosił 0,6 proc.

Spółka NIS poinformowała również w piątek, że jej zysk netto spadł o 77 proc. do 10,1 mld dinarów (88,6 mln USD/86,4 mln euro) w 2024 r. z 44,2 mld dinarów w roku poprzednim.

Firma zauważyła również, że nadal ocenia wpływ ostatnich sankcji USA na swoją działalność, zauważając, że ich efekt jest trudny do przewidzenia. Gazprom Neft posiada 50 proc. udziałów w NIS, podczas gdy jego spółka macierzysta Gazprom ma 6,15 proc. udziałów. Rząd serbski posiada około 30 proc. udziałów w NIS, a pozostała część jest w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe