XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

NIS rozważa wyjście z Bułgarii i Rumunii

Serbska grupa naftowo-gazowa NIS kontrolowana przez rosyjski Gazprom ogłosiła, że rozważa wycofanie się z Bułgarii i Rumunii ze względu na wyzwania, z jakimi boryka się w swojej działalności na tych rynkach.

W Bułgarii NIS ma trudności w operacjach downstream, a w Rumunii dodatkowo problemy są w segmencie upstream. Oprócz potencjalnego wyjścia, NIS bada również sposoby zwiększenia efektywności operacyjnej i identyfikacji nowych możliwości biznesowych, aby sprostać wyzwaniom lokalnego rynku.

W Bułgarii NIS prowadzi sieć 23 stacji benzynowych pod marką Gazprom. W 2024 r. jego udział w rynku bułgarskim w całym rynku paliw silnikowych wyniósł 2,3 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wyniósł 2,2 proc.

W Rumunii NIS ma 19 stacji benzynowych pod marką Gazprom i zajmuje się również poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. W 2024 r. udział spółki w rynku rumuńskim w całym rynku paliw silnikowych wynosił 0,4 proc., podczas gdy udział w rynku detalicznym wynosił 0,6 proc.

Spółka NIS poinformowała również w piątek, że jej zysk netto spadł o 77 proc. do 10,1 mld dinarów (88,6 mln USD/86,4 mln euro) w 2024 r. z 44,2 mld dinarów w roku poprzednim.

Firma zauważyła również, że nadal ocenia wpływ ostatnich sankcji USA na swoją działalność, zauważając, że ich efekt jest trudny do przewidzenia. Gazprom Neft posiada 50 proc. udziałów w NIS, podczas gdy jego spółka macierzysta Gazprom ma 6,15 proc. udziałów. Rząd serbski posiada około 30 proc. udziałów w NIS, a pozostała część jest w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Ropa Brent na poziomie 73 USD za baryłkę w 2025

Wood Mackenzie spodziewa się nadwyżki na rynku ropy naftowej ze względu na produkcję w krajach spoza OPEC+, więc zdaniem analityków sojuszowi trudno będzie zwiększyć wydobycie.

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Konieczne rekompensaty nadprodukcji ropy w OPEC+

Osiem krajów (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) musi ograniczyć wydobycie, aby do czerwca 2026 r. zrekompensować łączną nadprodukcję na poziomie 4,2 mln baryłek dziennie.

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Zapasy oleju napędowego na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Z danych holenderskiej firmy konsultingowej Insights Global wynika, że zapasy oleju napędowego utrzymywane w centrum rafinacji i magazynowania Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) spadły w ciągu tygodnia o 4 proc. do 2,17 mln ton, ponieważ lokalny popyt wzrósł przy zmniejszonym imporcie.

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Chiny kupują więcej oleju opałowego

Import oleju opałowego do Chin wzrósł o 6,8 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2025 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw