Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Nigeria zablokuje pozwolenia na eksport ropy naftowej

Nigeryjski organ regulacyjny ds. wydobycia ropy naftowej poinformował w poniedziałek, że odmówi wydania zezwoleń na eksport ropy naftowej tym producentom, którzy nie wywiążą się ze swoich ustalonych kwot dostaw do lokalnych rafinerii, w tym do największej w Afryce rafinerii Dangote.

Nigeryjskie prawo nakłada na producentów ropy naftowej, w tym także na międzynarodowe firmy naftowe, obowiązek przeznaczenia określonych ilości surowca na potrzeby krajowych rafinerii.

Producenci ropy twierdzą jednak, że nie zastosowali się do tego zapisu, ponieważ rafinerie nie oferują konkurencyjnych cen. To skłoniło Dangote Refinery do wystosowania prośby do regulatora, aby producenci stosowali się do prawa.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez Nigeryjską Komisję Regulacji Wydobycia Ropy Naftowej napisano, że jej szef, Gbenga Komolafe, napisał do firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, aby przypomnieć im o ich obowiązkach i karach za niewywiązanie się z zobowiązań.

Komisja poinformowała, że spotkała się w zeszłym tygodniu z producentami i rafineriami. Podczas spotkania rafinerie obwiniły producentów za niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań wynikających z obowiązku dostaw, podczas gdy producenci stwierdzili, że rafinerie oferują zbyt niskie ceny, zmuszając ich do poszukiwania innych rynków.

Komisja wydała oświadczenie, w którym pisze, że przekierowanie ładunku ropy naftowej przeznaczonego do krajowych rafinerii stanowi naruszenie prawa i Komisja odtąd nie będzie wydawać zezwoleń na eksport dostaw ropy naftowej przeznaczonych do przerobu w kraju.

Agencja Reutera podała, że nigeryjskie rafinerie w pierwszej połowie 2025 r. będą potrzebować ponad 770 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym rafineria Dangote prognozuje, że będzie odbierać 550 tys. baryłek dziennie.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe