Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Rośnie zainteresowanie tankowcami-lodołamaczami

Firma E.A. Gibson Shipbrokers z Londynu podała, że w okresie od maja do sierpnia armatorzy wydali na rynku wtórnym około 1 mld USD, czyli pięć razy więcej niż rok wcześniej, na tankowce zdolne pokonać lód.

Rośnie zainteresowanie tankowcami-lodołamaczami
Jak podała agencja Bloomberg, popyt na tankowce-lodołamacze wynika z sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską. Spowodują one, że już na przełomie tego i przyszłego roku niemal wszystkie unijne państwa nie będą mogły importować rosyjskiej ropy i paliw drogą morską, a tankowce z ropą rosyjską będą musiały zatem pływać do portów znajdujących się dużo dalej niż na Bałtyku. W związku z tym firmy, które zamierzają realizować rosyjski eksport tej zimy potrzebują statków zdolnych do pokonania lodu.

Firma E.A. Gibson Shipbrokers podała, że w okresie maj-sierpień sprzedano na ryku wtórnym 42 tankowce zdolne pokonać lód, dla porównania rok temu przeprowadzono 12 takich transakcji. W tym roku w tankowce-lodołamacze zaopatrzyli się nabywcy m.in. z Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Słowa kluczowe:
MOYA więcej niż dobre paliwa

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.