Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Kto zarabia na surowcach?

W 2022 r. banki inwestycyjne mogą zarobić rekordowe 20 miliardów USD w handlu i finansowaniu towarów, takich jak ropa, gaz i metale. Ponad trzykrotnie więcej niż zarabiały w latach przed COVID-19, obliczyła firma analityczna Coalition Greenwich.

Kto zarabia na surowcach?
Nie jest zaskakujące, że na handlu ropą zarobili pośrednicy, tacy jak Glencore i Trafigura oraz firmy energetyczne takie jak BP. Agencja Reutera podaje, że to jednak banki takie jak Goldman Sachs, Citi i Macquarie skorzystały z ogromnej zmienności i zakłóceń łańcucha dostaw na rynkach towarowych, które rozpoczęły się w 2020 r. i wzrosły w tym roku wraz z inwazją Rosji na Ukrainę.

Niestabilność rynkowa oznacza, że banki mogą zarobić więcej pieniędzy, handlując towarami i oferując klientom finansowanie, zabezpieczenie przed ryzykiem i inne usługi począwszy od handlowców i funduszy, przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, aż po linie lotnicze.

Vali Analytics, inna firma, która śledzi dochody banków, powiedziała agencji Reutera, że spodziewa się, że banki inwestycyjne zarobią w tym roku 18 miliardów dolarów na surowcach. Coalition Greenwich szacuje, że banki inwestycyjne mają w tym roku zarobić nawet 20,1 miliarda USD na rynkach towarowych.

Przed pandemią czasy świetności wielkich banków na rynku surowców wydawały się mieć już za sobą.

Słowa kluczowe:
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.