Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

W 2022 r. nadwyżka podaży ropy na rynku wyniesie średnio 2,5 mln baryłek dziennie

e-petrol.pl
2021-09-01 / 09:19
W 2022 r. nadwyżka podaży ropy na rynku wyniesie średnio 2,5 mln baryłek dziennie

Wspólny Komitet Techniczny OPEC+ (JTC) w raporcie stwierdził, że ze względu na wzrost wydobycia ropy przez kraje uczestniczące w porozumieniu OPEC+ deficyt ropy w 2021 r. wyniesie średnio 0,9 mln baryłek dziennie.

Komitet stwierdził, że już od stycznia 2022 r. na rynku utworzy się nadwyżka podaży ropy – średnio 2,5 mln b/d w 2022 r., ponieważ produkcja ropy OPEC+ będzie nadal rosła, podała agencja Reutera, powołując się na delegatów. Szczególnie wysoka nadwyżka będzie obserwowana w lutym, w spokojnym okresie przed sezonem.

Według agencji Bloomberg, powołującej się na raport komitetu technicznego, nadwyżka wydobycia ropy w styczniu będzie na poziomie 3,3 mln baryłek dziennie, w lutym - 4,4 mln baryłek dziennie, w marcu - 3,8 mln baryłek dziennie ze stopniowym spadkiem w przyszłości, choć nadwyżka podaży utrzyma się do końca roku.

Światowy popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 5,95 mln baryłek dziennie (ta prognoza JTC pozostała bez zmian) i o 3,28 mln baryłek dziennie w 2022 roku.
Komercyjne rezerwy ropy naftowej w krajach OECD pozostaną poniżej pięcioletniej średniej (2015-2019) do stycznia przyszłego roku, ale przekroczą ten poziom do końca 2022 r., wynika z dokumentu przedstawionego przez JTC.

Jednocześnie JTC nie oczekuje, że OPEC+ w pełni przywróci poziom produkcji sprzed pandemii.

Spotkanie OPEC+ odbędzie się 1 września, przed którym ministrowie zwołają Komitet Monitorujący OPEC+ (JMMC).
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.