Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Iran zapowiada gwałtowny wzrost eksportu ropy po zniesieniu sankcji

e-petrol.pl
2021-05-05 / 08:12
Iran zapowiada gwałtowny wzrost eksportu ropy po zniesieniu sankcji

Iran może zwiększyć eksport ropy do 2,5 miliona baryłek dziennie, jeśli negocjacje w Wiedniu dotyczące przywrócenia umowy nuklearnej z 2015 roku zakończą się sukcesem, powiedział wiceprezydent Eshak Jahangiri.

Po wprowadzeniu kolejnego pakietu sankcji USA w połowie 2018 r. Wydobycie ropy w Iranie spadło do najniższego od wielu lat poziomu poniżej 2 mln baryłek dziennie, a eksport spadł do ok. 500 tys. baryłek dziennie. Jednak do marca tego roku, według szacunków Argus, produkcja wzrosła do 2,22 mln baryłek dziennie, najwięcej od sierpnia 2019 r.

Analitycy zakładają, że wielkość eksportu zapowiadana przez wiceprezydenta Iranu obejmie również kondensat gazowy. W maju 2018 roku Iran wyeksportował około 2,9 mln baryłek ropy i kondensatu, czyli teraz mówimy o przywróceniu dostaw do niemal poprzedniego poziomu.

W kwietniu Iran przy udziale mediatorów rozpoczął negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wznowienia porozumienia nuklearnego, które gwarantuje złagodzenie sankcji w zamian za ograniczenie działalności Republiki Islamskiej w zakresie wzbogacania uranu. Dyskusja posuwa się naprzód, choć powoli, powiedział 2 maja wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragchi po zakończeniu ostatniej rundy rozmów.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.