Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

PGNiG zwiększy zasoby wydobywalne w kraju, może też wciąż kupować rosyjski gaz

e-petrol.pl
2021-06-15 / 09:50
PGNiG zwiększy zasoby wydobywalne w kraju, może też wciąż kupować rosyjski gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało, że rozpoczęło wdrażanie projektu Smart Field i szacuje, że dzięki niemu udokumentowane krajowe zasoby wydobywalne gazu ziemnego na koncesjach należących do grupy wzrosną o 7,3 mld m3. Spółka bierze też pod uwagę zaopatrywanie się w gaz z Rosji gazociągiem.

Prezes PGNiG Paweł Majewski podczas konferencji prasowej powiedział, że zakończenie kontraktu jamalskiego nie oznacza, że już nigdy nie kupimy gazu z Rosji. Dodał, że jeśli cena będzie atrakcyjna, to Polska będzie mogła kupować gaz z tamtego kierunku.

Wiceprezes Robert Perkowski powiedział, że PGNiG w ostatnich latach udokumentowało prawie o 4 mld m3 więcej zasobów wydobywalnych gazu, natomiast projekt Smart Field to nowe wyżyny - w latach 2021-2022 dodatkowych zasobów wydobywalnych z posiadanych przez nas koncesji będzie ponad 7 mld m3.

Dzięki lepszemu zbadaniu złóż będzie możliwe bardziej efektywne wydobycie, a także dłuższa eksploatacja złóż.

Smart Field zakłada wykorzystanie chmury obliczeniowej i technologii takich, jak sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe do modelowania złóż węglowodorów. PGNiG podpisało umowę z Operatorem Chmury Krajowej w celu realizacji projektu.
Słowa kluczowe: PGNiG, Smart Field, zasoby gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.