Najnowszy numer już do pobrania
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

e-petrol.pl: tankowanie już nie takie straszne – szansa na dalsze obniżki

Piątek to dla wielu kierowców dzień planowania weekendowych wypadów, a spadające ceny na stacjach paliw i dobra pogoda mogą skutecznie zachęcać do dalszych wyjazdów. Szczególnie, że w niektórych sieciach paliwowych dobiegają końca promocje, umożliwiające zatankowanie ze zniżką.

e-petrol.pl: tankowanie już nie takie straszne – szansa na dalsze obniżki
Ostatni tydzień przyniósł korektę cen paliw w polskich rafineriach. W porównaniu z minionym piątkiem (9 września) o niespełna 0,45 proc. spadły średnie hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95, oznacza to, że dziś 1000 litrów najpopularniejszej benzyny 95 można kupić w cenie 5700 zł netto. Olej napędowy również potaniał i kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 6521 zł netto za 1000 litrów, to o blisko 4 proc., czyli 264 zł mniej, niż przed tygodniem. Największy, bo ponad 5 proc. spadek cen w mijającym tygodniu dotyczył średniej ceny oleju grzewczego. Dziś rafinerie oferują go w cenie 6091 zł netto za 1000 litrów.

Na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł wyraźną korektę cen paliw. W środę 15 września, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące konsekwencją niedawnych obniżek w hurcie - benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio na stacjach 6,44 zł/l - oznacza to tygodniowy spadek jej ceny o 8 gr na litrze. Kierowcy samochodów z silnikami Diesla, po obniżce aż o 16 gr płacili za litr paliwa przeciętnie 7,47 zł. Cena autogazu od miesiąca systematycznie maleje – w tym tygodniu wynosiła przeciętnie w kraju 3,11 zł/l.

Na stacjach paliw za kilka dni będzie jeszcze taniej

Według analiz e-petrol.pl w najbliższym tygodniu kierowcy powinni spotkać się na stacjach paliw z ceną 7,27-7,41 zł za litr diesla. W przypadku benzyny 95 ceny powinny kształtować się w przedziale 6,25-6,39 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, to przeciętnie w najbliższych dniach kierowcy będą mogli tankować LPG po 3,04-3,13 zł za litr, ale rozpiętość cenowa dla tego paliwa jest znaczna i na niektórych stacjach jest ono oferowane w sprzedaży poniżej 3 zł za litr.

Na szczegółowy raport na temat zmian cen paliw na polskich stacjach zapraszamy na strony portalu e-petrol.pl już w najbliższą środę 21 września 2022 r.Ropa Brent znów tanieje

Mijający tydzień na rynku naftowym miał dwa oblicza. Jego pierwsza połowa przyniosła kontynuację zwyżki sprzed weekendu i notowania surowca lokalne maksima ustanowiły nieznacznie powyżej poziomu 95 dolarów. W drugiej części tygodnia do głosu znów doszli sprzedający i w piątkowe przedpołudnie baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie można było kupić za mniej niż 91 dolarów.

Oddalająca się perspektywa porozumienia z Iranem, które doprowadziłoby do odblokowania dostaw irańskiej ropy na światowe rynki oraz informacje o rekordowo niskim poziomie strategicznych rezerw w USA, które są na najniższym poziomie od 1984 r., pomagały ropie w kontynuacji wzrostów na początku tygodnia. Dobre nastroje wśród kupujących na giełdach naftowych popsuły jednak dane na temat inflacji w USA. Odczyt dotyczący inflacji bazowej był wyższy od oczekiwań i będzie z pewnością wpływać na decyzje podejmowane na najbliższym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Analitycy spodziewają się mocnej podwyżki stóp procentowych, która kolejny raz może wynieść 75 punktów bazowych. Rosnące za oceanem stopy procentowe będą hamulcem dla całej globalnej gospodarki, szczególnie że podobną politykę monetarną prowadzą banki centralne w Europie, a w ślad za spowalniającym tempem wzrostu gospodarczego słabnąć będzie popyt na paliwa naftowe.

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na 19-25 września 2022:

Wtorek
•    Niemcy – inflacja producencka
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu


Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ropa naftowa tanieje, ale kierowcy płacą więcej
e-petrol.pl: ropa naftowa tanieje, ale kierowcy płacą więcej
Koniec września zaskoczył kierowców podwyżką detalicznych cen paliw. Pomimo ropy naftowej najtańszej od stycznia br. za tankowanie musieliśmy zapłacić więcej. Zmiana jednak nie była duża i tylko w niewielkim stopniu ograniczyła przecenę zanotowaną na stacjach w III kwartale tego roku.
USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu
USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu
W czwartek Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy oskarżane o udział w handlu ropą naftową i paliwami w Iranie, w tym na pięć podmiotów z siedzibą w Chinach, wywierając tym samym presję na Teheran.
Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy
Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy
Irackie Ministerstwo Ropy już czwarty miesiąc z rzędu odnotowuje spadek przychodów z eksportu ropy. W sierpniu wyniosły one ok. 9,7 mld USD - wynika z opublikowanych przez resort statystyk.
Do szczelinowania w Wielkiej Brytanii wymagana jest publiczna zgoda
Do szczelinowania w Wielkiej Brytanii wymagana jest publiczna zgoda
Zabiegi szczelinowania będą dozwolone w Wielkiej Brytanii tylko tam, gdzie mieszkańcy wyrażają zgodę na taką formę wydobycia surowców – zapowiedziała premier Liz Truss.
CPC powinno działać z pełną wydajnością od połowy października
CPC powinno działać z pełną wydajnością od połowy października
Konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC) planuje uruchomienie dwóch zdalnych jednostek cumowniczych do 15 października - poinformował minister energetyki Kazachstanu Bolat Akchulakov.
Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Europa szykuje się na awarie i przestoje rafinerii
Szacuje się, że w październiku około 1,5 miliona baryłek dziennie zdolności rafinacji ropy naftowej w Europie zostanie wyłączone z powodu planowanych konserwacji i nieplanowanych przestojów w rafineriach, szacuje Energy Aspect.