Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Import rosyjskiej ropy do Indii wzrósł w I połowie 2025 roku

W pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku import rosyjskiej ropy do Indii wzrósł o 1 proc. r/r, osiągając średnio 1,75 mln baryłek dziennie – poinformowały źródła branżowe cytowane przez agencję Reutera.

W czerwcu dostawy z Rosji skoczyły o 17,4 proc. m/m i sięgnęły około 2 mln baryłek dziennie.

Rosja utrzymała pozycję głównego dostawcy surowca na drugi największy rynek paliwowy Azji po Chinach, odpowiadając za około 35 proc. całkowitego indyjskiego importu ropy. Za Rosją uplasowały się Irak, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a Stany Zjednoczone awansowały na piątą pozycję.

Całkowity import ropy do Indii wzrósł w I półroczu o 4,3 proc. r/r, osiągając średnio 5,2 mln baryłek dziennie.

Znaczną część rosyjskich dostaw zabezpieczają prywatne koncerny Reliance Industries i Nayara Energy, które realizują je głównie w ramach kontraktów długoterminowych. Państwowe rafinerie opierają się natomiast głównie na rynku spotowym.

Zakupy ropy z Rosji przez Indie wzrosły po 2022 roku, gdy Zachód objął Moskwę sankcjami i ograniczył zakupy surowca z Rosji. Indyjscy importerzy skorzystali z oferowanych rabatów, choć jak twierdzą analitycy, presja geopolityczna – m.in. potencjalne sankcje zapowiadane przez Donalda Trumpa – może ograniczyć skalę tych preferencyjnych cen.

Analitycy zauważają, że wzrost importu z Rosji w czerwcu przyczynił się do dalszego zmniejszenia udziału dostawców z Bliskiego Wschodu i OPEC w strukturze dostaw do Indii.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją