Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Jak poinformował Bruce Niemeyer, prezes działu łupkowego Chevron, firma ogranicza liczbę platform wiertniczych i ekip szczelinujących, dostosowując działalność do nowego etapu rozwoju. Od początku roku liczba platform spadła z 13 do 9, a ekip szczelinujących – z 4 do 3. Według prognoz, działania te pozwolą zwiększyć wolne przepływy pieniężne o 2 mld USD w latach 2025–2026, a do 2027 roku mają osiągnąć 5 mld USD rocznie (przy założeniu ceny ropy Brent na poziomie 60 USD za baryłkę).

Chevron planuje utrzymać obecny poziom wydobycia w regionie do 2040 roku. Nowe odwierty mają równoważyć naturalny spadek produkcji z już eksploatowanych złóż. Firma deklaruje, że dzięki skali działalności i efektywności operacyjnej będzie w stanie osiągać trwałą rentowność przy ograniczonych nakładach inwestycyjnych. W najbliższym czasie spółka zamierza przeznaczyć wygenerowane środki na dywidendy oraz wykup akcji własnych.

Według Niemeyera, strategia długoterminowego rozwoju zasobów w Basenie Permskim jest odpowiedzią na rosnącą niepewność co do przyszłego popytu na paliwa kopalne.

Więcej w kategorii

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją