Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój sektora.

Daan Struyven, szef działu badań nad ropą w Goldman Sachs, w rozmowie z Bloomberg TV podkreślił, że spadek produkcji w USA spodziewany jest zarówno w 2025, jak i 2026 roku. Powodem jest przede wszystkim wrażliwość amerykańskich producentów ropy łupkowej na zmiany cen. Firmy te błyskawicznie reagują na trendy rynkowe, a obecne ceny ropy nie skłaniają ich do zwiększania wydobycia – mimo politycznych wezwań prezydenta Trumpa do intensyfikacji wierceń.

Aktualna cena ropy WTI, utrzymująca się na poziomie około 65 USD za baryłkę, pozostaje korzystna dla konsumentów, ale jedynie umiarkowanie rentowna dla producentów. Struyven ocenił, że choć większość firm nadal przekracza próg opłacalności, przy takim poziomie cen trudno oczekiwać dynamicznego rozwoju wydobycia. W jego opinii, wzrost podaży będzie symboliczny, a produkcja utrzyma się raczej na stałym poziomie.

Struyven zaznaczył, że ostatnie zwyżki cen wynikały z przesunięcia uwagi rynków z obaw o słabszy popyt na kwestie ograniczonej podaży. W szczególności analitycy obserwują sytuację w Rosji i Iranie, gdzie niestabilność geopolityczna może wpływać na globalny bilans dostaw.

Analitycy Goldman Sachs przewidują stabilizację produkcji, a nie kolejną falę ekspansji. W tej nowej rzeczywistości, sektor będzie musiał dostosować się do dłuższej fazy równowagi — bez spektakularnych wzrostów, ale też bez gwałtownego załamania.

Więcej w kategorii

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją