Shell

PetroChina zamknie w lipcu największą rafinerię Dalian

Państwowe przedsiębiorstwo PetroChina przygotowuje się do całkowitego wyłączenia z pracy zakładu o mocy 410 tys. baryłek dziennie w Dalian w północnych Chinach. Będzie to pierwsze w historii zamknięcie państwowej rafinerii w Chinach.

PetroChina zamknie w tym miesiącu swoją główną jednostkę rafinacji ropy naftowej, a w przyszłym miesiącu – jednostkę rafinacji wtórnej i oczyści swoje magazyny z zapasów ropy naftowej. Ostatnia działająca jednostka zakładu, jednostka przetwarzania podstawowego o wydajności 200 tys. baryłek dziennie, ma zostać zamknięta już 30 czerwca, a linie przetwarzania wtórnego mają zakończyć działalność w lipcu, poinformowały źródła agencji Reutera. Jest to zgodne z wcześniej zaplanowanym harmonogramem.

Zamknięcie całej rafinerii o wydajności 410 tys. baryłek dziennie jest częścią długofalowego planu PetroChina, aby przenieść produkcję z gęsto zaludnionego obszaru Dalian do nowej lokalizacji, w której powstanie mniejsza rafineria. Przygotowania do zamknięcia już się rozpoczęły: PetroChina rozpocznie redukcję zapasów ropy naftowej i surowców w czerwcu, planując całkowite opróżnienie magazynów do końca sierpnia.

Ostateczna decyzja w sprawie budowy nowej rafinerii na wyspie Changxing w celu zastąpienia zakładu w Dalian nie została jeszcze podjęta.

Proces zamykania najstarszej rafinerii w Chinach, założonej w 1933 r. i rafinującej głównie rosyjską ropę (ESPO) ze złóż syberyjskich, rozpoczął się pod koniec 2023 r. Rafineria ta odpowiadała za prawie 3 proc. całkowitej krajowej zdolności rafineryjnej Chin.

Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne