Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

Prezes Halliburton Jeff Miller podczas telekonferencji wynikowej stwierdził, że rynek usług naftowych w perspektywie krótkoterminowej i średnioterminowej okaże się słabszy, niż wcześniej zakładano. Dodał, że w drugiej połowie roku spodziewane są znaczne przerwy w pracach wiertniczych i wykończeniowych w Ameryce Północnej, a klienci międzynarodowi nadal ograniczają działalność i redukują wydatki uznaniowe.

W drugim kwartale przychody w Ameryce Północnej spadły o 9 proc. do 2,26 mld dolarów, a międzynarodowe o 3 proc. do 3,25 mld dolarów. Halliburton przewiduje dalszy roczny spadek przychodów w Ameryce Północnej o kilka do kilkunastu procent oraz średnio jednocyfrowy spadek przychodów międzynarodowych, głównie z powodu niższej aktywności w Arabii Saudyjskiej i Meksyku.

Spółka poinformowała także, że w drugim kwartale cła wprowadzone przez byłego prezydenta Donalda Trumpa obniżyły zysk o 27 mln dolarów, a w trzecim kwartale ich wpływ ma wynieść 35 mln dolarów, czyli 4 centy na akcję.

Halliburton planuje ograniczenie kosztów poprzez likwidację, niewykorzystywanie lub realokację nierentownych aktywów. Zysk netto za drugi kwartał wyniósł 472 mln dolarów w porównaniu z 709 mln rok wcześniej, co przekłada się na 55 centów zysku na akcję. Przychody kwartalne spadły o 5,5 proc. do 5,51 mld dolarów, przewyższając jednak prognozy analityków z Wall Street, które wynosiły 5,41 mld dolarów.

Według analityka CFRA Research Stewarta Glickmana, ostrożne stanowisko Halliburton może oznaczać, że trudności w branży usług naftowych nie zostały jeszcze przezwyciężone.

Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne