Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Kuwejt inwestuje 50 mld USD w zwiększenie produkcji ropy

Kuwejt, jeden z kluczowych członków OPEC, ogłosił ambitny plan inwestycyjny wart 50 mld USD, którego celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych ropy naftowej do ponad 3 mln baryłek dziennie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Shaikh Nawaf Al-Sabah, dyrektor generalny Kuwait Petroleum Corporation zadeklarował, że kraj planuje przeznaczyć od 9 do 10 mld USD rocznie, by podnieść poziom wydobycia, który w kwietniu wynosił 2,415 mln baryłek dziennie, jak podano w najnowszym raporcie OPEC. 

Inwestycja wpisuje się w szerszą strategię „Kuwejt 2040”, która zakłada zwiększenie zrównoważonej produkcji ropy do 4 mln baryłek dziennie, uwzględniając również udziały w saudyjsko-kuwejckiej strefie neutralnej.

Równolegle Kuwejt planuje rozwój niezależnej produkcji gazu ziemnego – do poziomu 2 mld stóp sześciennych dziennie, również z wykorzystaniem zasobów ze strefy neutralnej.

Kraj odzyskuje finansowy oddech po latach stagnacji. Nowa ustawa o finansowaniu i płynności umożliwia państwu powrót na rynek długu po ośmiu latach – zastrzyk gotówki posłuży do modernizacji sektora energetycznego i dywersyfikacji źródeł dochodu.

Sąsiedzi z regionu, jak Arabia Saudyjska i ZEA, inwestują w nowe technologie i sztuczną inteligencję, a Kuwejt wciąż skupia się na tradycyjnych surowcach. Po latach ograniczeń w dostępie do kredytów, kraj wraca do gry, stawiając na stabilność i energetyczną siłę surowcową.

Więcej w kategorii

Zniesienie sankcji na Iran zaszkodzi chińskim rafineriom

Zniesienie sankcji na Iran zaszkodzi chińskim rafineriom

Możliwe zniesienie sankcji USA na eksport ropy naftowej z Iranu może zadać śmiertelny cios niezależnym chińskim rafineriom, które prosperują dzięki przetwarzaniu taniej ropy z Teheranu, a jednocześnie może wywrzeć dalszą presję na spadek cen ropy.

Wenezuelska ropa znów polityczną kartą przetargową

Wenezuelska ropa znów polityczną kartą przetargową

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA przejęła kontrolę nad dostawami ropy, którymi dotąd zarządzał amerykański koncern Chevron. Kryzys płatniczy i napięcia związane z sankcjami USA mogą pogrążają szanse na porozumienie między Caracas a Waszyngtonem.

Komisja Europejska zaproponuje obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę

Komisja Europejska zaproponuje obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę

Bruksela przygotowuje już 18. pakiet sankcji antyrosyjskich, który może obejmować ograniczenia dotyczące Nord Stream i propozycję dla krajów G7 dotyczącą obniżenia pułapu cenowego na rosyjską ropę.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe