Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Zniesienie sankcji na Iran zaszkodzi chińskim rafineriom

Możliwe zniesienie sankcji USA na eksport ropy naftowej z Iranu może zadać śmiertelny cios niezależnym chińskim rafineriom, które prosperują dzięki przetwarzaniu taniej ropy z Teheranu, a jednocześnie może wywrzeć dalszą presję na spadek cen ropy.

Niezależne chińskie rafinerie, tzw. „czajniki” (ang. teapots), które działają na granicy opłacalności i przez lata korzystały z dostępu do objętego sankcjami surowca z Teheranu, są zlokalizowane głównie w prowincji Shandong, odpowiadając za około 20 proc. chińskich mocy rafineryjnych. Ich model biznesowy opiera się w dużej mierze na przerobie taniej ropy irańskiej i wenezuelskiej, często sprowadzanej w nieoficjalny sposób.

Jak podkreśla Ron Bousso z agencji Reutera, zniesienie ograniczeń gospodarczych mogłoby doprowadzić do gwałtownego wzrostu oficjalnego eksportu irańskiej ropy, co – oprócz presji na dalszy spadek światowych cen surowca – mogłoby zredukować przewagę cenową, z której dotąd korzystały „czajniki”. W konsekwencji wiele z nich może stanąć w obliczu ograniczenia produkcji lub nawet zamknięcia działalności.

Obecnie Chiny są największym odbiorcą irańskiej ropy, choć oficjalne dane celne temu przeczą. Według analiz firmy Kpler, w 2024 r. kraj ten importował około połowy z 1,65 mln baryłek dziennie irańskiego eksportu. Ewentualne zniesienie sankcji mogłoby więc otworzyć rynek dla innych nabywców i pozbawić chińskie rafinerie uprzywilejowanego dostępu do tańszego surowca.

Taka zmiana uderzyłaby w najmniejszych graczy na rynku, ale mogłaby jednocześnie wzmocnić duże, państwowe koncerny naftowe w Chinach. W skali globalnej natomiast, większy eksport z Iranu mógłby przyczynić się do dalszego spadku cen ropy – w kontekście wojny cenowej, napięć geopolitycznych i rosnących obaw o przyszły popyt na paliwa kopalne.

Największym przegranym może okazać się więc nie tylko chiński sektor prywatnych rafinerii, ale cała struktura obecnego rynku ropy. Największym zwycięzcą – przynajmniej w krótkiej perspektywie – może być sam Iran.

Więcej w kategorii

Kuwejt inwestuje 50 mld USD w zwiększenie produkcji ropy

Kuwejt inwestuje 50 mld USD w zwiększenie produkcji ropy

Kuwejt, jeden z kluczowych członków OPEC, ogłosił ambitny plan inwestycyjny wart 50 mld USD, którego celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych ropy naftowej do ponad 3 mln baryłek dziennie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Wenezuelska ropa znów polityczną kartą przetargową

Wenezuelska ropa znów polityczną kartą przetargową

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA przejęła kontrolę nad dostawami ropy, którymi dotąd zarządzał amerykański koncern Chevron. Kryzys płatniczy i napięcia związane z sankcjami USA mogą pogrążają szanse na porozumienie między Caracas a Waszyngtonem.

Komisja Europejska zaproponuje obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę

Komisja Europejska zaproponuje obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę

Bruksela przygotowuje już 18. pakiet sankcji antyrosyjskich, który może obejmować ograniczenia dotyczące Nord Stream i propozycję dla krajów G7 dotyczącą obniżenia pułapu cenowego na rosyjską ropę.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
TotalEnergies Poland | Energy is reinventing itself