Nowy index Propan-Butan

Wenezuelska ropa znów polityczną kartą przetargową

Wenezuelska państwowa spółka naftowa PDVSA przejęła kontrolę nad dostawami ropy, którymi dotąd zarządzał amerykański koncern Chevron. Kryzys płatniczy i napięcia związane z sankcjami USA mogą pogrążają szanse na porozumienie między Caracas a Waszyngtonem.

PDVSA wysłała w ostatnich dniach ładunek 920 tys. baryłek ciężkiej ropy Boscan – dotąd eksportowanej wyłącznie przez Chevron – do Malezji, skąd ropa trafiła do Chin. Był to efekt zerwania współpracy w ramach spółki joint venture Petroboscan. 

Wenezuelski koncern anulował w maju wszystkie transporty Chevrona, oskarżając firmę o zaległości płatnicze, mimo że Amerykanie nadal posiadają ważną licencję do 27 maja, a dwa tankowce zawrócono w trakcie rejsu.

W wyniku zamieszania magazyny PDVSA są przepełnione, a eksport spadł w kwietniu o niemal 20 proc. – do poziomu 700 tys. baryłek dziennie, najniższego od dziewięciu miesięcy. Odnowione sankcje USA, w tym 25-procentowe cła na kupujących wenezuelską ropę, dodatkowo ograniczają odbudowę eksportu.

Sytuacja zaostrza się również na polu regionalnym. Uzbrojeni cywile z Wenezueli zaatakowali oddziały Gujany w sporze o region Essequibo, bogaty w złoża ropy kontrolowane przez ExxonMobil.  

Chevron, Eni, Repsol i inni operatorzy zabiegają obecnie o interwencję administracji Trumpa, by utrzymać swoje inwestycje. Tymczasem PDVSA ponownie przejmuje ster – a przyszłość eksportu ropy może zależeć nie od rynku, lecz od sytuacji na arenie politycznej.

Więcej w kategorii

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją