Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Kraje Unii Europejskiej bez rosyjskich paliw kopalnych

Komisja Europejska (KE) planuje w maju ogłosić szczegółowy plan stopniowego wycofywania wszystkich importowanych paliw kopalnych z Rosji.

Jak zapowiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas konferencji w Londynie, dokument ma zostać przedstawiony w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Agencja Reutera podała, że według harmonogramu Komisji, publikacja zaplanowana jest na 6 maja.

Choć import rosyjskiego gazu znacząco spadł – z 45 proc. w 2021 roku do 18 proc. obecnie – Komisja przyznaje, że potrzebne są dalsze działania. Część braków surowca została już uzupełniona dzięki zwiększonemu importowi LNG ze Stanów Zjednoczonych oraz większym dostawom gazu z Norwegii.

Wśród rozważanych środków prawnych znalazły się m.in. zakaz zawierania nowych kontraktów gazowych z Rosją przez unijne firmy, a także stworzenie mechanizmów umożliwiających bezkarne zerwanie już obowiązujących umów.

Więcej w kategorii

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy naftowej krajów OPEC nieznacznie zmniejszyła się w kwietniu, mimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Reutera.

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Według firmy Kpler, indonezyjski port Karimun gwałtownie zwiększył import paliw. Port stał się ważnym punktem przeładunkowym produktów naftowych, których kraj pochodzenia został zmieniony przed dostawą do klientów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe