Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Europa dywersyfikuje źródła oleju napędowego

Europa kupuje więcej oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej w ramach przygotowań do unijnego zakazu importu drogą morską rosyjskich produktów rafinowanych, pomimo tego Stary Kontynent nadal pozostaje największym nabywcą rosyjskiego diesla.

Ponad połowa rosyjskiego eksportu paliw do UE to olej napędowy. W obliczu embarga, które ma wejść w życie za kilka dni, Europa nadal jest największym nabywcą rosyjskiego oleju napędowego i w ostatnich miesiącach dość intensywnie zaopatrywała się w rosyjskie dostawy, aby napełnić magazyny paliw, przed wprowadzeniem zakazu.

W grudniu rosyjski eksport oleju napędowego wzrósł do wieloletniego maksimum 1,2 miliona baryłek dziennie, z czego 720 tys, baryłek dziennie było przeznaczone dla UE, zgodnie z szacunkami zawartymi w najnowszym raporcie na temat rynku ropy opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Szacuje się, że Europa nadal importuje duże ilości oleju napędowego, około 600 tys. baryłek dziennie. Analitycy twierdzą, że po 5 lutego rynki oleju napędowego i przepływy produktów na całym świecie ulegną zmianie. Rosja będzie musiała sprzedawać swoje rafinowane produkty gdzie indziej, a Europa będzie kupować więcej diesla ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu i Azji.

Według danych firmy Vortexa, w tym miesiącu Europa otrzyma największe ilości oleju napędowego i oleju napędowego z USA od dwóch lat.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe