Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Orlen mierzy się z poważnymi wyzwaniami przy realizacji kluczowej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach. Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of Barrel), która miała zostać ukończona do końca 2024 roku, napotyka liczne przeszkody – zarówno logistyczne, jak i finansowe.

Dziennik podał, że według najnowszych informacji, zaawansowanie prac wynosi około 70 proc., a zakończenie projektu przesunięto na 2026 rok. Główne przyczyny opóźnień to problemy ze strony generalnego wykonawcy oraz skutki pandemii i napiętej sytuacji makroekonomicznej, które doprowadziły również do wzrostu kosztów materiałów i usług.

Początkowo budżet inwestycji ustalono na 641 mln euro, z czego Orlen deklarował pokrycie do 100 proc. nakładów, maksymalnie do kwoty 633 mln euro. Dziś wiadomo, że koszty wzrosły, ale koncern nie ujawnia nowych danych. Zapewnia jednak, że projekt ma stabilne źródła finansowania i nie jest zagrożony.
Problemem pozostaje również ograniczone wsparcie rządu Litwy – zauważa „Rzeczpospolita”. Obecnie deklarowana kwota dofinansowania to 54 mln euro – znacznie mniej niż wstępnie zapowiadane 70 mln euro. Dalsze warunki przekazania środków są wciąż przedmiotem negocjacji.

W 2021 r. Orlen szacował, że inwestycja zwiększy roczny zysk EBITDA o 68 mln euro. Obecnie spółka mówi ostrożniej – instalacja ma podnieść wydajność produkcji lekkich frakcji ropy o około 6 proc., co może przełożyć się na lepsze wykorzystanie surowca.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe