Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Ponad 70 proc. mocy przerobowych USA jest przeznaczonych na cięższe gatunki, co sprawia, że przejście na lżejsze krajowe gatunki jest kosztownym i długotrwałym procesem.

Agencja Reutera, powołując się na źródła, poinformowała, że amerykańskie rafinerie najprawdopodobniej nie dokonają znaczących inwestycji w celu zwiększenia przerobu krajowej ropy naftowej, co mogłoby mieć przełożenie na zwiększenie krajowego wydobycia surowca.

Agencja prasowa cytuje Barbarę Harrison, wiceprezes ds. dostaw i handlu ropą naftową w Chevron, która powiedziała, że nikt nie podejmuje decyzji inwestycyjnych na podstawie bardzo krótkoterminowych wahań rynkowych i dodała, że tego typu inwestycje nie dzieją się z dnia na dzień.

Wzrost liczby pojazdów elektrycznych i rosnąca konkurencja ze strony międzynarodowych rafinerii sprawiają, że niektóre koncerny naftowe w USA zamykają działalność zamiast inwestować w reorganizację.

Phillips 66, czwarty co do wielkości koncern naftowy w USA, planuje w tym roku zakończyć działalność swojego zakładu w Los Angeles, który może przetworzyć 139 tys. baryłek ropy dziennie. LyondellBasell Industries rozpoczął również zamykanie swojej rafinerii w Houston o wydajności 263 776 baryłek dziennie.

Departament Energii podał, że do 2025 r. import netto ropy naftowej do USA spadnie o 20 proc., co będzie spowodowane wyższą produkcją krajową i niższym popytem ze strony rafinerii. Jednak przewiduje się, że wydobycie ropy naftowej w USA osiągnie poziom stabilny pod koniec dekady, co zniechęci rafinerie do budowy lub modyfikacji jednostek. Zwiększenie przerobu lżejszych gatunków ropy naftowej rafineriom średniej wielkości może zająć lata i kosztować setki milionów dolarów.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe