Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

OPEC podniósł prognozę wzrostu popytu na ropę na świecie

e-petrol.pl
2021-04-14 / 09:31
OPEC podniósł prognozę wzrostu popytu na ropę na świecie

W comiesięcznym raporcie OPEC podniósł prognozę tempa wzrostu światowego popytu na ropę w 2021 r. o 100 tys. baryłek dziennie, do blisko 6 mln baryłek dziennie. Producencka grupa przewiduje że średnio dzienne zapotrzebowanie na surowiec w tym roku wyniesie 96,46 mln baryłek

Z raportu wynika, że w marcu OPEC zwiększył wydobycie ropy o 200 tys. baryłek dziennie, do 25,04 mln baryłek dziennie, wypełniając tym samym zobowiązania wynikające z umowy OPEC + o 24 proc. Według danych ze źródeł wtórnych, całkowita produkcja ropy naftowej w 13 krajach OPEC wyniosła średnio 25,04 mln baryłek dziennie w marcu 2021 r., czyli o 0,2 mln baryłek dziennie więcej niż w poprzednim miesiącu. Produkcja wzrosła głównie w Iranie, Angoli, Libii i Iraku, podczas gdy spadła głównie w Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska, która dobrowolnie zobowiązała się do redukcji o 1 mln baryłek dziennie od lutego do kwietnia, wypełniła swoje zobowiązania w marcu w ramach umowy o ograniczenie wydobycia ropy w 155 proc. Z kolei np. Gabon wypełnił swoje zobowiązania wynikające z umowy OPEC + tylko w 22 proc. W raporcie odnotowano również wzrost produkcji w Iranie w marcu o 137 tys. baryłek dziennie, do 2,304 mln baryłek. Jednak Iran został zwolniony z kwot w ramach umowy OPEC + z powodu sankcji, a jego produkcja ropy nie wpłynęła na wyniki umowy.

Oczekuje się, że Kanada, Stany Zjednoczone, Norwegia i Brazylia, Ekwador, Chiny, Azerbejdżan, Katar, Gujana i inne europejskie kraje OECD będą głównymi motorami wzrostu produkcji ropy poza organizacją w 2021 r.

Oprócz samej projekcji wzrostu popytu na surowiec OPEC podniosła również swoją prognozę dla globalnego wzrostu gospodarczego. Zakładając stopniowe ustępowanie pandemii i jej opanowanie do początku drugiej połowy roku, kartel oczekuje 5,4 proc. wzrostu światowego PKB w 2021 r.
Słowa kluczowe: kartel OPEC, prognoza popytu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.