Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Lotos to dopiero początek

e-petrol.pl
2018-09-18 / 09:48
Lotos to dopiero początek

Przejęcie Lotosu przez Orlen wpisuje się w międzynarodowy trend budowy dużej spółki paliwowej, która efektywnie rywalizuje z zagranicznymi konkurentami – powiedział portalowi Money.pl Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Zdaniem prezesa Orlenu fuzja obu firm powinna nastąpić 20 lat temu, ale dzieje się teraz. Zgoda Komisji Europejskiej na finalną koncentrację powinna nastąpić do końca tego roku. Jeżeli decyzja Komisji zapadnie w pierwszej połowie 2019 r., to zamknięcie procesu nastąpiłoby jeszcze w trzecim kwartale 2019 r. Technicznie w pierwszym kroku Orlen planuje nabyć od skarbu państwa 32,99 procent akcji, aby potem – w drugim kroku - ogłosić wezwanie na zakup akcji do poziomu 66 procent.

Zdaniem Obajtka połączony Orlen i Lotos to większa stabilność i konkurencyjność polskiej grupy na międzynarodowym rynku. Powstanie jednego koncernu to w ocenie prezesa spółki liczne synergie, np. zwiększenie siły nabywczej połączonych koncernów przy kontraktowaniu zakupu ropy i innych surowców, optymalizacja kosztów logistyki, zakupów inwestycyjnych, czy planowanych postojów remontowych.

Orlen krok po kroku realizuje proces konsolidacyjny. Na przełomie września i października ma stać się 100-procentowym udziałowcem strategicznego aktywa dla grupy - spółki Unipetrol. Dzięki rozwiniętej petrochemii Orlen będzie mógł zoptymalizować  produkcję w ramach grupy wchodząc w bardzo zyskowny i perspektywiczny segment rynku.  
 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu