Do kogo trafiają zyski Orlenu?

Orlen za ubiegły rok odnotował zysk rzędu 21,5 mld zł i w tym kontekście główny ekonomista Orlenu był pytany o utrzymywanie pod koniec 2022 roku wysokich cen paliw na stacjach.

Do kogo trafiają zyski Orlenu?
Adam Czyżewski, główny ekonomista Orlenu pytany w TVN24 o to, ile będzie kosztował surowiec w tym roku powiedział, że to trochę zależy od koniunktury, ale generalnie przewidywania są takie, że ceny ropy będą wahać się w przedziale między 70 a 90 USD. Czyżewski w odpowiedzi na pytanie, dlaczego przy odnotowaniu rekordowych zysków spółka nie zdecydowała się zejść z ceny i obniżyć ceny na stacjach, odparł, że chodziło o stymulowanie popytu. Wyjaśnił również, że niższe ceny paliw mogłyby doprowadzić do ich braku na stacjach. Ekonomista stwierdził, że Orlen nie jest od pomocy Polakom.    

Nieco później prezes spółki Daniel Obajtek zapewnił, że PKN Orlen zawsze pomaga Polakom, realizując cele społeczne i konsekwentnie będzie tę pomoc kontynuował. Dodał, że koncern dzieli się z Polakami wypracowanymi zyskami, angażując się życie lokalnych społeczności, wyrównywanie szans społecznych oraz wspieranie wizerunku Polski na sportowej i kulturalnej mapie świata. Według Obajtka, wypowiedź głównego ekonomisty nie odnosiła się do realizacji przez spółkę celów społecznych.  

Tylko w ubiegłym roku - jak wyliczył prezes Orlenu - pomoc w formie m.in. darowizn finansowych, rzeczowych, czy grantów na rzecz osób fizycznych i organizacji wyniosła ok. 288 mln zł. e-petrol.pl
  
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.