Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Wielka Brytania i USA uderzają we „floty cieni” Rosji i Iranu nowymi sankcjami

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły nowe, szeroko zakrojone sankcje wymierzone w nielegalne tankowce wykorzystywane przez Rosję i Iran do omijania międzynarodowych ograniczeń.

Oba kraje podjęły skoordynowane działania przeciwko tzw. „flotom cieni”, które służą do generowania dochodów z eksportu ropy naftowej i wspierania wrogich działań wobec bezpieczeństwa globalnego.

Wielka Brytania 9 maja ogłosiła największy dotychczasowy pakiet sankcji wymierzonych w tzw. „flotę cieni” Federacji Rosyjskiej – sieć około 100 tankowców, które pomagają Kremlowi omijać międzynarodowe ograniczenia i finansować wojnę z Ukrainą poprzez nielegalny eksport ropy naftowej.

Nowe restrykcje zakładają m.in. zakaz wstępu tych jednostek do brytyjskich portów oraz możliwość ich zatrzymania na wodach terytorialnych Zjednoczonego Królestwa. Według rządu w Londynie, tylko od początku 2024 roku statki te przetransportowały rosyjską ropę wartą ponad 24 mld USD. Wielka Brytania deklaruje, że nałożyła sankcje na więcej jednostek tej nielegalnej floty niż jakiekolwiek inne państwo, a działania mają również na celu ochronę infrastruktury krytycznej i środowiska.

Premier Keir Starmer zaznaczył, że Rosja stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki Wielkiej Brytanii, a rząd zrobi wszystko, by pozbawić machinę wojenną Putina dochodów z eksportu ropy oraz zabezpieczyć podwodną infrastrukturę energetyczną. Nowe restrykcje obejmą także osoby i podmioty prawne stojące za organizacją tej siatki transportowej. Przykładem skutków międzynarodowej presji jest pogorszenie wyników finansowych Sovcomflotu – największego rosyjskiego operatora żeglugowego, którego zysk netto spadł w 2024 roku o ponad połowę.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie sankcji na chińską rafinerię Hebei Xinhai Chemical Group Co. oraz trzech operatorów terminali, oskarżając ich o udział w dostarczaniu irańskiej ropy naftowej. Amerykańskie sankcje objęły również 11 podmiotów prawnych z Chin, Hongkongu, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Wysp Marshalla, a także sześć tankowców i ich kapitanów, prawdopodobnie powiązanych z irańską „flotą cieni”. W praktyce oznacza to zamrożenie aktywów w USA i zakaz prowadzenia transakcji z amerykańskimi obywatelami oraz firmami.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Norwescy pracownicy sektora naftowo-gazowego zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się 21 czerwca, jeśli rozmowy płacowe z pracodawcami nie przyniosą porozumienia – poinformowały związki zawodowe Styrke, SAFE i DSO.

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w najnowszym raporcie miesięcznym utrzymała prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie zarówno w 2025, jak i w 2026 roku. Szacunki nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednimi prognozami.

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Prezes Vitolu, jednej z największych na świecie firm zajmujących się handlem ropą, przewiduje niewielki spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych w 2025 roku.

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

We wtorek w rejonie cieśniny Ormuz doszło do zderzenia trzech statków – poinformowały źródła branży morskiej, na które powołuje się agencja Reutera. Do incydentu doszło około 22 mil morskich na wschód od Khor Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.