MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Puste faktury i transakcje łańcuchowe

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie w ostatnich dniach poinformowała o dwóch zakończonych sprawach dotyczących paliw płynnych. Pierwsza z nich dotyczyła sprawy przedsiębiorcy odliczającego VAT z tzw. ‘’pustych faktur’’, a druga transakcji łańcuchowych związanych z obrotem paliwem. W obu przypadkach przedsiębiorcy muszą zwrócić odliczony podatek VAT.

Puste faktury i transakcje łańcuchowe
Zachodniopomorska KAS wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) sprawę dotyczącą opodatkowania VAT transakcji związanych z obrotem paliwem. Przedsiębiorca odliczał podatek z tzw. pustych faktur. Kwota należnego podatku przekracza 9 mln zł. Ustalono też, że przedsiębiorca wystawiał też faktury ze stawką VAT 0 proc. na rzecz podmiotu tylko formalnie zarejestrowanego na Cyprze, choć działalność prowadził w Polsce, czyli właściwą stawką byłoby 23 proc. VAT. Na podstawie orzeczenia Sądu przedsiębiorca musi zapłacić należny podatek wraz z odsetkami.

Kolejnym sukcesem Zachodniopomorskiej KAS jest wygrana przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) sprawy dotyczącej transakcji łańcuchowych związanych z obrotem paliwem. W tym przypadku dowiedziono, że przedsiębiorca uczestniczył w transakcjach łańcuchowych, w które zaangażowane były podmioty z Polski, Litwy i Holandii. Transakcje dotyczyły paliwa, które transportowane było drogą morską. Podatnik nieprawidłowo uznał, że były to transakcje dokonane na pełnym morzu, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Konsekwencją takiego podejścia był brak opodatkowania sprzedaży paliwa, do których podatnik powinien zastosować 23 proc. stawkę VAT.

Kwota należnego podatku wynosi 38 mln zł i w tym przypadku także przedsiębiorca musi zapłacić należny podatek wraz z odsetkami.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Co dalej z ceną rosyjskiej ropy?

Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że decyzja o zmianie limitu cen rosyjskiej ropy nie została jeszcze podjęta ani przez kraje UE, ani przez G7.

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Mińsk zatrzymuje rafinerię Mozyr

Rafineria w Mozyrzu, która oprócz paliw produkuje dość duży asortyment produktów, choć nadal działa zgodnie z planem, to przygotowuje się do generalnego remontu wiążącego się z całkowitym zamknięciem.

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Olej napędowy w Czechach jest najtańszy od stycznia ubiegłego roku

Diesel na stacjach benzynowych w Czechach kosztuje najmniej od stycznia ubiegłego roku, bo zaledwie 35,01 koron za litr. Benzyna Natural 95 kosztowała w środę średnio 36,95 koron - najmniej od prawie dwóch miesięcy - wynika to z danych CCS, które monitoruje ceny paliw.

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft chce współpracować z RPA

Transnieft jest zainteresowany współpracą z firmami Sasol i Transnet z Republiki Południowej Afryki. Rosyjska spółka jest gotowa zaoferować technologie do obsługi infrastruktury transportu ropy i gazu.

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

PetroChina spodziewa się ożywienia popytu na ropę i paliwa

Koncern PetroChina przekazał w czwartek, że spodziewa się wzrostu popytu na chińskie paliwa w tym roku o 3 proc. w stosunku do poziomu sprzed pandemii COVID w 2019 r., a gazu ziemnego o 5,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

OPEC+ raczej nie zmieni polityki naftowej

Agencja Reutera rozmawiała z pięcioma delegatami grupy producentów ropy i ustaliła, że OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie będzie trzymał się istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.