MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo paliwowe?

W najnowszej analizie Instytutu Polityki Energetycznej (IPE) czytamy, że zmiany właścicielskie w Polsce jakie zaszły po połączeniu Orlenu i Lotosu mogą wpłynąć na bezpieczeństwo dostaw paliw. Wbrew temu, co często podkreśla płocki koncern, eksperci z IPE piszą, iż niewykluczony jest scenariusz okresowego braku paliw w Polsce.

Czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo paliwowe?
W pierwszej tegorocznej analizie IPE czytamy, że w bieżącym roku, jak i w latach następnych, rynek paliw gotowych znacznie się zmieni. Powodem jest rzecz jasna wojna w Ukrainie, sankcje wobec Rosji i zmiany właścicielskie operatorów terminali paliwowych, a także decyzje regulacyjne Komisji Europejskiej. Jednym z przewidywanych scenariuszy negatywnych jest okresowy brak paliw w Polsce.

Eksperci Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza Mariusz Ruszel i Przemysław Ogarek w najnowszej analizie pokazują jak wygląda obecnie rynek paliw w Polsce, a także prognozują jak może wyglądać w następnych latach. IPE zwraca też uwagę na zmiany, jakie mogą nastąpić na skutek zarządzania terminalami importowymi przez ich nowych właścicieli, szczególnie w Szczecinie i w Świnoujściu oraz Dębogórzu, gdzie Orlen musiał zrezygnować z dzierżawy części tego terminala morskiego w Dębogórzu. Mariusz Ruszel i Przemysław Ogarek piszą, że są podstawy, by przewidywać, iż nowy użytkownik tychże magazynów może wykorzystywać je do obsługi innych rynków niż polski, co jest szczególnie istotne z perspektywy wejścia od 5 lutego embargo na rosyjskie produkty paliwowe.

Eksperci z IPE im. Łukasiewicza podkreślają, że obecnie niezbędne są w Polsce inwestycje w logistykę paliw. Dowodzą konieczność rozbudowy zarówno pirsów do odbioru paliw gotowych w Naftoporcie, jak i rozbudowy powierzchni magazynowej a także wybudowania infrastruktury pozwalającej na transport paliw koleją.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.