Shell Franczyza

Polskie porty przeładowały więcej towarów

W ubiegłym roku w polskich portach morskich przeładowano rekordowe 133 mln ton produktów – oznacza to wzrost o 18 proc. poinformował na poniedziałkowej konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wzrosty w ilości przeładunków dotyczyły m.in. paliw i LNG.

Polskie porty przeładowały więcej towarów
Port Gdańsk

Gróbarczyk przyznał, że mimo iż 2022 rok jest trochę inny od pozostałych m.in. ze względu na wojnę na Ukrainie, to od lata polskie porty przeładowują coraz więcej towarów. Od 2008 roku przeładunki wzrosły o 154 proc. z 52,5 mln ton. Wiceminister dodał, że w jego ocenie tempo wzrostu zostanie utrzymane.

Prezes zarządu Portu Morskiego Gdańsk Łukasz Greinke przekazał na konferencji, że port przeładował rekordowe 68,2 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 28 proc. względem 2021 r.

W 2022 r. roku gdański port stał się drugim największym na Bałtyku. Pierwszym portem jest rosyjski Ust-Ługa (113 mln ton). Na trzecim miejscu jest Primorsk (52,9 mln ton), a na czwartym St. Petersburg (35,6 mln ton). Port w Gdańsku jest też największym portem kontenerowym na Bałtyku.
Greinke przekazał, że w ubiegłym roku w Gdańsku przeładowano 25 516,4 tys. ton paliw płynnych, co oznacza wzrost o 35,1 proc.

Wiceprezes zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz poinformował, że w 2022 r. w tych portach przeładowano łącznie 36,8 mln ton towarów. To oznacza wzrost o 10,8 proc. w stosunku do 2021 r.

Do terminala LNG zawinęło w 2022 r. 58 gazowców, to o 23 więcej niż w 2021 r. Przetransportowały one 4,4 mln ton gazu, czyli ponad 6 mld m sześc. po regazyfikacji. Było to o 54,6 proc. więcej niż w 2021 r. W 2023 do terminalu LNG na zawinąć ponad 60 gazowców. Po regazyfikacji ma to dać ponad 8 mld m sześc. gazu.

Jeśli chodzi o inne towary to porty Szczecin i Świnoujście przeładowały 7 481,3 tys. ton paliw, co oznacza wzrost o 42,5 proc.
Pozostałe aktualności
TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok

TotalEnergies ma za sobą najlepszy rok

Francuski koncern naftowy podwoił swój zysk netto w 2022 r. do rekordowego poziomu 36,2 mld USD i ogłosił wzrost dywidend i wykupu akcji po najlepszych rocznych wynikach firmy w historii. Spółka ma także gotowość do obniżenia cen paliw na francuskich stacjach.

Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu

Możliwe odbicie ropy do 100 USD za baryłkę w drugim półroczu

Światowe ceny ropy mogą wzrosnąć do około 100 USD za baryłkę w drugiej połowie tego roku, ponieważ popyt w Chinach ożywia się, a podaż pozostaje ograniczona - powiedział w środę irański przedstawiciel OPEC, Afshin Javan.

Rosja rozważa jednorazowy podatek od dużych firm

Rosja rozważa jednorazowy podatek od dużych firm

Rosja zastanawia się nad wprowadzeniem jednorazowego, dobrowolnego podatku od nieoczekiwanych dochodów dużych przedsiębiorstw - poinformował w środę jeden z urzędników. U podłoża takich rozważań leży fakt, że miesięczne dochody kraju z ropy i gazu spadły do najniższego poziomu od 2020 roku.

Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto

Equinor podniesie dywidendę przy rosnącym dochodzie netto

Norweski koncern naftowo-gazowy Equinor ASA osiągnął w IV kwartale 2022 roku zysk netto w wysokości 7,9 mld dolarów wobec 3,37 mld USD w tym samym okresie 2021 roku. Spółka zdecydowała o zwiększeniu dywidendy i programu skupu akcji własnych.

Wkrótce poznamy rosyjską odpowiedź na paliwowe sankcje

Wkrótce poznamy rosyjską odpowiedź na paliwowe sankcje

Rosja analizuje nowe decyzje UE i do marca 2023 roku podejmie decyzje w sprawie przeciwdziałania unijnemu embargo na dostawy rosyjskich produktów naftowych - poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy

Powstał równoległy ‘’szary’’ rynek ropy

Zachodnie sankcje antyrosyjskie tworzą równoległy rynek ropy - twierdzi francuski dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne.