Zmiany prawne dotyczące branży wodorowej

W pierwszym kwartale tego toku do Sejmu może trafić projekt zmian w prawie dotyczący rozwoju branży wodorowej - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Zmiany prawne dotyczące branży wodorowej
W przyszły czwartek odbędzie się posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, który ma zająć się projektem zmian w Prawie energetycznym. Do Prawa energetycznego wprowadzonych zostanie szereg przepisów, które dotyczą wodoru. Nowelizacja ma uregulować także m.in. kwestie związane z przesyłaniem wodoru poza sieciami gazowymi. Unormowane mają być również zasady koncesjonowania działalności związanej z wodorem oraz zasady funkcjonowania sieci wodorowych. Projektowane zmiany wprowadzają też definicję instalacji magazynowania wodoru. Umożliwi to stworzenie magazynu, łączącego w sobie magazyn energii elektrycznej i magazyn paliw gazowych.

Przygotowywane są też przepisy, które pozwolą magazynować wodór w kawernach solnych.

Ireneusz Zyska powiedział, że na etapie projektu jest też opracowywany system wsparcia, pomocy publicznej dla projektów związanych z wytwarzaniem tzw. zielonego wodoru. Wiceminister dodał, że w niedługim czasie w polskich miastach będą powstawać stacje tankowania wodoru.
Słowa kluczowe:
XVI Spotkanie Branży Paliwowej
Pozostałe aktualności
Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Zainteresowanie rewizją limitu cen ropy jest niewielkie

Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim, że w ramach G7 jest „niewiele zainteresowane” rewizją pułapu cen rosyjskiej ropy, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć nadal, ale odbędzie się po szczycie UE w tym tygodniu.

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Możliwy strajk na platformach Morza Północnego

Strajk francuskich naftowców wesprą ich koledzy z Wielkiej Brytanii, choć brytyjscy przedstawiciele przemysłu naftowo-gazowego mają inne problemy: protestują przeciwko odmowie indeksacji ich wynagrodzeń w odniesieniu do inflacji i spadających dochodów.

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Kazachska ropa eksportowana tankowcem

Wytyczona została trasa dla kazachskiej ropy przez Morze Kaspijskie. Azerbejdżańskie Towarzystwo Żeglugi Kaspijskiej (ASCO) podało, że tankowiec Akademik Khoshbakht Yusifzade przewozi 6 900 ton ropy przez Morze Kaspijskie ze złoża Kaszagan z Aktau do Baku. Do tej pory kazachska ropa była wysyłana wyłącznie rurociągiem.

Ograniczenia w eksporcie paliw

Ograniczenia w eksporcie paliw

Indie planują przedłużenie ograniczeń na eksport oleju napędowego i benzyny, aby zapewnić ich dostępność na rynku krajowym – poinformowała agencja Reutera.

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran zaprasza zagranicznych inwestorów

Iran z zadowoleniem przyjmie wszelkie oferty zagranicznych inwestycji w swoje projekty naftowe i gazowe – poinformowało ministerstwo ropy naftowej tego kraju.