MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Jak dalej potoczą się losy terminali paliwowych w Szczecinie i Świnoujściu?

Na łamach poniedziałkowego ‘’Pulsu Biznesu” Volodymyr Petrenko, właściciel ukraińskiej sieci stacji UPG, opowiada o początkach biznesu, jego odbudowie po ataku Rosji na Ukrainę, przejęciu terminali paliwowych w Szczecinie i Świnoujściu oraz pomysłach na kolejne inwestycje w Polsce.

Jak dalej potoczą się losy terminali paliwowych w Szczecinie i Świnoujściu?
Magdalena Graniszewska rozmawiała z Volodymyrem Petrenko, prezesem firmy Ukrpaletsystem w Korosteniu o planach inwestycyjnych w Polsce, gdzie kupił właśnie połowę udziałów w firmie Baltchem, posiadającej terminale paliwowe w Szczecinie i Świnoujściu.

Petrenko najpierw kupował bazy paliwowe w Korosteniu, a w 2007 r. nabył pierwszą stację paliw, potem kolejne. Jednocześnie zaczął inwestować we flotę cystern paliwowych, czyniąc z logistyki przewagę konkurencyjną firmy. Dziś sieć stacji UPG liczy 80 stacji paliw. Wojna w Ukrainie dla firmy Petrenki zmieniła wszystko. Do 24 lutego firma zaopatrywała się w paliwo w 100 proc. z pobliskiej białoruskiej rafinerii w Mozyrzu. Jednak po ataku Rosji, w komunikacie z marca 2022 r., właściciel stacji UPG zapewnił klientów, że potępia Białoruś za jej współpracę z Rosją i odmówiła zakupów zarówno z Rosji jak i Białorusi.

Ukraiński biznesmen opowiedział, że początkowo nawiązał trwającą 3-4 miesiące współpracę z Unimotem, następnie paliwa sprowadzał z Rumunii, przez port Konstanca oraz z Grecji przez firmę Motor Oil. Kolejny kontrakt zawarł ze szczecińską firmą Arcturus, a umowa ta zbliżyła Ukrpaletsystem z interesami Jana Bobrka, który ma firmę Oktan Energy. Doprowadziło to to rozszerzenia wspólnych interesów i wspólnego kupna udziałów w Baltchemie, który ma terminale w Szczecinie i Świnoujściu.

Dziennik „Puls Biznesu” pisze, że polsko-ukraińskie partnerstwo w Baltchemie przerodziło się jednak w konflikt, tak przynajmniej o sprawie mówi polski biznesmen, przy czym Petrenko tak tego nie ocenia i oczekuje, że Jan Bobrek, zgodnie z ustaleniami sprzeda mu udziały w Oktan Energy. Polski biznesmen powiedział dziennikowi na razie wycofał się z planu sprzedaży Oktanu Energy.

Więcej na ten temat można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu „Pulsu Biznesu”.
Pozostałe aktualności
Francja sięga do strategicznych rezerw

Francja sięga do strategicznych rezerw

Z powodu przedłużających się strajków pracowników rafinerii i magazynów ropy przeciwko reformie emerytalnej francuskie władze od początku marca zaczęły sięgać do strategicznych rezerw, aby zapewnić zaopatrzenie w paliwo.

Zamrożenie cen paliw na Węgrzech przyczyną drożyzny

Zamrożenie cen paliw na Węgrzech przyczyną drożyzny

Z analizy Narodowego Banku Węgier (MNB) wynika, że wyjątkowo wysokie ceny paliw w porównaniu z innymi krajami regionu są rezultatem zamrożenia cen w ubiegłym roku.

Rosyjskie cięcia produkcji ropy przedłużone

Rosyjskie cięcia produkcji ropy przedłużone

Decyzja o dobrowolnym ograniczeniu wydobycia w Rosji o 500 tys. baryłek dziennie będzie obowiązywała do czerwca 2023 roku włącznie - poinformował wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak.

Shell chce sprzedać swoje udziały w rafinerii w Schwedt

Shell chce sprzedać swoje udziały w rafinerii w Schwedt

Shell znów rozpoczyna poszukiwania nabywców na swoje akcje w rafinerii w Schwedt.

Spadek cen ropy może mieć charakter spekulacyjny

Spadek cen ropy może mieć charakter spekulacyjny

Przecena na rynku naftowym spowodowana kłopotami sektora bankowego ma charakter spekulacyjny i do końca roku cena ropy sięgnie 140 USD za baryłkę, powiedział we wtorek menedżer funduszu hedgingowego Pierre Andurand z Andurand Capital.

Traderzy mogą zintensyfikować handel rosyjską ropą

Traderzy mogą zintensyfikować handel rosyjską ropą

Trafigura i Vitol nie mają nic przeciwko handlowi rosyjską ropą i jak donoszą agencje informacyjne wciąż na małą skalę w swoich portfelach mają kontrakty na rosyjski surowiec.