Shell Franczyza

Kto powinien mieć kontrolę nad portami bałtyckimi?

Skarb państwa jest właścicielem państwowych spółek, zwanych zarządami portów w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu, ale na ich terenie działają spółki użytkujące portowe grunty. Sejmowa komisja na posiedzeniu plenarnym uznała, że skarb państwa powinien mieć większą kontrolę nad tym, co się dzieje nad Bałtykiem.

Kto powinien mieć kontrolę nad portami bałtyckimi?
Skarb państwa chce mieć prawo pierwokupu w przypadku wystawienia na sprzedaż ich akcji lub udziałów. Zapewni mu to ustawa o bezpieczeństwie morskim, której ostateczny kształt 13 stycznia zaakceptowali posłowie. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

Resort infrastruktury zapewnia, że celem wdrożenia prawa pierwokupu jest przede wszystkich ochrona polskich portów przed rosyjskim kapitałem. Na razie – jak zauważa serwis pb.pl, nic nie zapowiada jego pojawienia się w bałtyckich terminalach.

Podczas sejmowych dyskusji posłowie twierdzili, że faktycznym celem nowych przepisów jest próba blokowania niemieckiej firmy Rhenus, która stara się o przejecie o przejęcie kontroli nad szczecińskimi terminalami Bulk Cargo, w których przeładowywany jest m.in. węgiel.

Możliwe, że do wprowadzenia zmian prawnych polityków skłoniły nie tylko plany niemieckiej firmy, ale też niedawna sprzedaż akcji Baltchemu, przeładowującego paliwa w portach Szczecin i Świnoujście, niewymagająca zgody UOKiK. Firmę przejęły podmioty z Polski i Ukrainy. Krajowi importerzy paliw skarżą się, że od tego czasu nie mają dostępu do terminala.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.